FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Małgorzata Furga
fot. Małgorzata Furga
Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno dzieci jak i nauczyciele? Dyskusje, coraz bardziej burzliwe, toczą się od dawna.
Wielu pedagogów i rodziców nie chce jednak czekać i zmianę zaczynają od siebie. W dzisiejszej Fonosferze pokażemy dwa przykłady zmian. Pierwszy to Zespół Szkół w Radowie Małym. Jego wieloletnia dyrektor Ewa Radanowicz (inicjatorka ogólnopolskiego oddolnego ruchu "Wiosna w edukacji) sprawiła, że publiczna szkoła stała się miejscem edukacyjnych nowości. Stworzono tam niezwykły, a jednak możliwy model szkoły, która sprzyja wszystkim: uczniom, nauczycielom i lokalnej społeczności. Przypomnimy dziś archiwalny reportaż Małgorzaty Furgi "Zmieniacze edukacji".
Po nim, jako drugi przykład, rozmowa o bardzo świeżym i nowym pomyśle otwarcia polskich szkół na dyskusję o dźwięku, ciszy i hałasie. Porozmawiamy o tym z autorkami książki "Słuchaj, aby zrozumieć. Audioedukacja dla szkół". Z podręcznika stworzonego przez Funadcję Audionomia mogą korzystać nauczyciele szkolni i przedszkolni. Książka ukazała się w tym tygodniu.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
"Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, rozmówczynie: Magda Świerczyńska-Dolot – prezeska Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”, Kasia Michalak - reportaż i dźwięk, wiceprezeska Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”. Kinga Sygizman – członkini Rady Fundacji Audionomia, współautorka książki “Słuchaj, aby zrozumieć”.
fot. materiały Fundacji Audionomia"Tracimy zmysł słuchu. Według statystyk, poświęcamy 60% swojego czasu na słuchanie, a zapamiętujemy jedynie 25% treści. Jak temu zaradzić? Trzeba zacząć od najmłodszych" - tak o swojej propozycji napisali twórcy podręcznika dla nauczycieli "Słuchaj, aby zrozumieć”.
Aby otrzymać książkę, z propozycjami konkretnych zajęć dla dzieci, można zajrzeć na stronę audionomia.pl
 

Zobacz także

2024-08-29, godz. 11:24 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: nie szata zdobi człowieka. Ale jest też powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą. Która kobieta nie chciałaby choć raz wyglądać jak z okładki… » więcej 2024-08-28, godz. 06:00 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta co wie czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak się… » więcej 2024-08-27, godz. 10:52 "Pamiętniki, notesy i obrazy rodziny Mazuś" - reportaż Małgorzaty Frymus Tylko jeszcze kilka dni w Książnicy Pomorskiej w Galerii pod Piramidą można oglądać wystawę "Przeplatanie i Przenikanie". To nastrojowa, klimatyczna rodzinna… » więcej 2024-08-26, godz. 11:06 "Dziewice, do boju!" - audiobook z pieśnią morską na ustach [ROZMOWA Z MARKIEM SZURAWSKIM I PAWŁEM JĘDRZEJKĄ] Prezentacja audiobooka na podstawie powieści szczecińskiej autorki - pisarki i dziennikarki, Moniki Szwai, jest okazją do przypomnienia jej postaci. Jej dokonań… » więcej 2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej 2024-08-20, godz. 06:09 "Ostatni moment" - reportaż Agaty Rokickiej Ocalają od zapomnienia ginący świat. Dokumentują stan starych, polskich cmentarzy, ale również szukają historii mieszkańców okolic Lwowa. Słowa „ginący… » więcej 2024-08-19, godz. 00:07 "Dziewice, do boju!" - opowieść, której jednym z bohaterów jest Dar Młodzieży [ROZMOWA z KRYSTYNĄ POHL] Za nami drugi tydzień z Aliną oraz innymi bohaterkami i bohaterami audiobooka, który powstał na podstawie książki "Dziewice, do boju!". Jej autorka, Monika… » więcej 2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej
12345