Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Goście programu "Radio Szczecin na Wieczór" zgodnie stwierdzili, że żeby placówka była "prywatnym muzeum", musi spełniać określone wymagania.

Historyk Wojciech Lizak zauważył, że nie można samemu nadać tytułu "muzeum". - Żeby nazywać się "prywatnym muzeum", trzeba spełnić pewne określone wymagania. Trzeba mieć uzgodniony regulamin z ministerstwem kultury. W tradycji europejskiej i polskiej muzeum miało całkowicie inne znaczenie - wyjaśniał.

Twórca galerii "Muzeum szczecińskiej pocztówki i fotografii" Paweł Wierzchowiec podkreślał, że problem może wynikać z błędnego nazewnictwa. - Prywatne zbiory, kolekcje, czy jakkolwiek byśmy tego nie nazwali, często są określane mianem "muzeum". Możliwe więc, że to słowo jest obecnie zbyt szeroko pojmowane - komentował.

"Prywatne muzeum" musi między innymi: posiadać regulamin oraz zezwolenia na sprzedaż, zamianę czy darowiznę eksponatów.
Historyk Wojciech Lizak zauważył, że nie można samemu nadać tytułu "muzeum".
Twórca galerii "Muzeum szczecińskiej pocztówki i fotografii" Paweł Wierzchowiec podkreślał, że problem może wynikać z błędnego nazewnictwa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty