Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

W czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki Szczecin otwarto szczecińską odsłonę projektu "Celebration". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki Szczecin otwarto szczecińską odsłonę projektu "Celebration". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią stało się pretekstem do przygotowania polsko-japońskich wystaw sztuki współczesnej w trzech miastach: Kioto, Poznaniu i Szczecinie.
W czwartek wieczorem w Trafostacji Sztuki Szczecin otwarto szczecińską odsłonę projektu "Celebration". W Poznaniu i Kioto wystawy zostały otwarte w maju.

Do udziału w wystawie zaproszonych zostało 21 artystów i kolektywów z Polski i Japonii. Wszyscy oni uczestniczyli w rezydencjach artystycznych w obu krajach, by stworzyć nowe prace przeznaczone wyłącznie dla celów tego projektu.

Jednym z najważniejszych celów projektu Celebration jest stworzenie warunków do faktycznej wymiany doświadczeń pomiędzy artystami - mówi kurator szczecińskiej odsłony wystawy, Stanisław Ruksza.

- Artyści z Japonii przyglądają się Polsce, a polscy artyści przyglądają się Japonii. To bardzo piękna wystawa o smutku - ocenia.

Bo okazuje się, że bardzo wiele nas łączy, stąd tytuł naszej wystawy - mówi Paweł Pachciarek z Uniwersytetu w Osace, jeden z kuratorów wystawy.

- Patos rzeczy, czyli uwielbienie dla wszystkiego co melancholijne, co przemija... To przez wieki ukonstytuowało kulturę polską i japońską. Na tym poziomie jesteśmy zbliżeni - zaznaczył Paweł Pachciarek.

Udało nam się do wystawy namówić świetnych artystów - cieszy się Ruksza.

- Młodego i średniego pokolenia jak Contact Gozno, grupa Hyslom czy Yuriko Sasaoka. O polskich nazwiskach w Polsce wspominać nie musimy, ale Robert Kuśmirowski czy Agnieszka Brzeżańska - wylicza Ruksza.

Wystawa czynna będzie przez całe wakacje.
Relacja Małgorzaty Frymus

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty