Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Okładka książki "Poradnik Melomana" Waleriana Pawłowskiego. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Okładka książki "Poradnik Melomana" Waleriana Pawłowskiego. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Na rynku księgarskim ukazał się "Poradnik melomana" Waleriana Pawłowskiego. Premiera książki zbiegła się z setną rocznicą urodzin nieżyjącego dyrygenta, kompozytora i publicysty związanego ze Szczecinem od 1954 roku.
Album wydała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Do stylu pisania autora odniosła się dyrektorka placówki, Dorota Serwa.

- Niezwykłe poczucie humoru, umiejętność trafnych ripost, a przede wszystkim w sposób barwny opowiadanie o muzyce, która dla wielu słuchaczy wydaje się czymś obcym. Ale dzięki takiemu przewodnikowi każda sfera muzyki klasycznej pokazuje miejsce tejże muzyki w sercu każdego z nas - powiedziała Serwa.

Współinicjatorką wydania Poradnika jest Ludwika Mitkiewicz - przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

- Książka jest ilustrowana zdjęciami Waleriana Pawłowskiego z dzieciństwa, jak również z koncertów w Bydgoszczy, w Krakowie, w Szczecinie też. Czyta się ją jednym tchem. Jest to dzieło, które pokazuje wspaniałą i dobrą postać Waleriana - stwierdziła Mitkiewicz.

Zwieńczeniem premiery książki będzie niedzielny koncert pt. „Mikołajki z Walerianem Pawłowskim” udostępniony bezpłatnie o godzinie 17 w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty