Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
530. rocznica ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki będzie we wtorek hucznie świętowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Wystawa, film i reportaż - tak będzie wyglądać impreza, w której każdy może wziąć udział nie wychodząc z domu, przez internet.

To właśnie 2 lutego 1491 roku w szczecińskim Zamku odbył się ślub księcia Bogusława X z młodziutką córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka - Anną Jagiellonką.

Wystawę „Książę się żeni!”, od wtorku można oglądać na zamkowym dziedzińcu. Ekspozycja przybliża okoliczności zawarcia związku - będzie też relacja hucznej uroczystości weselnej.

O 14, w sieci na stronie zamkowej odbędzie się premiera rocznicowego filmu. Oprócz komentarzy historycznych, będzie można obejrzeć m.in. inscenizację kostiumową ślubu Bogusława i Anny. Film będzie też dostępny na zamkowym kanale YouTube i zamkowym Facebooku.

Materiał będzie można oglądać do 7 lutego do godz. 22.

Oprócz filmu, będzie też reportaż o powstającej właśnie pierwszej animacji odwołującej się do tematyki książąt pomorskich - animacji Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego na temat wielkiej wyprawy Bogusława X do Ziemi Świętej.To inicjatywa Stowarzyszenia „Kamera”.

Od wtorku pomnik Anny i Bogusława X będzie podświetlony - między godziną 16 a 20. Oprócz tego na Wieży Dzwonów zaświeci specjalna rocznicowa iluminacja.
Relacja Anny Łukaszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty