Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Ramon Tebar – dyrygent. Fot. Archiwum artysty
Ramon Tebar – dyrygent. Fot. Archiwum artysty
Piotr Wybraniec – klarnecista. Fot. Marcin Kaletka
Piotr Wybraniec – klarnecista. Fot. Marcin Kaletka
Słynny koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dzieło powstało w 1947 roku w erze swingu, której królem był Benny Goodman.
Śladem wybitnego amerykańskiego kompozytora i założyciela wielu orkiestr jazzowych podąży laureat międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych, klarnecista Piotr Wybraniec.

- Wykonam koncert Aarona Coplanda napisany specjalnie dla słynnego jazzowego klarnecisty Benny'ego Goodmana. Kompozytor wykorzystuje w dziele rytmy i melodie charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Koncert jest bardzo ciekawy, zawiera w sobie piękną kantylenę, wirtuozowską kadencję i swingowe tematy - dodał klarnecista.

Czuję się zaszczycony, że będę mógł zagrać w bliskiej mi złotej sali Filharmonii, uzupełnił instrumentalista.

- Na co dzień pracuję jako muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, więc jest to dla mnie wyjątkowa sytuacja, ponieważ wystąpię w roli solisty. Na szczęście na scenie będą ze mną koleżanki i koledzy z Orkiestry, także czuję ich ogromne wsparcie i jestem przekonany, że koncert przypadnie Państwu do gustu - podsumował Piotr Wybraniec.

Na program wieczoru złożą się również kompozycje „Divertissement” Jacques'a Iberta i „Sinfonietta” Francisa Poulenca. Orkiestrę poprowadzi hiszpański dyrygent Ramon Tebar, kierownik muzyczny Florida Grand Opera, dyrektor artystyczny Opery Neapolitańskiej i główny dyrygent gościnny Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. Wieczór będzie transmitowany od godziny 19 na platformie stramingowej Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty