Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wystawę poświeconą Szczecinowi w 1946 roku będzie można oglądnąć na dziedzińcu kamienicy przy Wojciecha 1.
Ekspozycję przygotował antykwariat Wu-El. - Zobaczymy dokumenty m.in. z manifestacji "Trzymamy straż nad Odrą" oraz z tzw. Referendum Ludowego - mówi historyk Wojciech Lizak. - 1946 to był nadal paskudny rok dla Szczecina. Wyobraźmy sobie ludność polską, która jest poddana opresyjnej władzy komunistów, UB, miasta przemytników i złodziei, bo tu na wielką skalę odbywał się przemyt. Nie ma co się dziwić, że Szczecinowi towarzyszyła ogromna rotacja ludnościowa.

Jednym z elementów wystawy będą zdjęcia i dokumenty pierwszego dyrektora Polskiego Radia Szczecin Zdzisława Karczewskiego. - Mnie się udało pozyskać w zasadzie całe archiwum, które pozostawił po sobie. Był wszechstronnym człowiekiem, bo to był wybitny łyżwiarz, biegacz. Był aktorem, komentatorem, wszyscy go znają z "Samych swoich", gdzie grał brata Jaśka - dodaje Lizak.

Wystawa będzie tylko dwa dni, w sobotę i niedzielę.
- Zobaczymy dokumenty m.in. z manifestacji Trzymamy straż nad Odrą oraz z tzw. Referendum Ludowego - mówi historyk Wojciech Lizak.
Jednym z elementów wystawy będą zdjęcia i dokumenty pierwszego dyrektora Polskiego Radia Szczecin Zdzisława Karczewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty