Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Miłosza Bembinowa. Fot. Piotr Baczewski
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Miłosza Bembinowa. Fot. Piotr Baczewski
Otwarciem wystawy „Sybiracy na Pomorzu Zachodnim” rozpoczęła się tegoroczna, siódma edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zawładnęli już artyści, badacze i aktywiści związani z szeroko pojętym muzycznym folklorem.

Wydarzenie zainaugurują szczecińscy symfonicy - powiedział dyrygent Miłosz Bembinow.

- Podczas dzisiejszego koncertu usłyszymy balet „Pieśni o ziemi” Romana Palestra, Serenadę na smyczki Romualda Twardowskiego oraz światowe prawykonanie Koncertu na fortepian i orkiestrę inspirowanego twórczością i działalnością urodzonego na Kresach, a osiadłego na Pomorzu Zachodnim cymbalisty, Edwarda Mojsaka. Dzieło napisał szczeciński kompozytor Mateusz Czarnowski. Także myślę, że dla publiczności będzie to wyjątkowa uczta - dodał Bembinow.

Koncert fortepianowy Mateusza Czarnowskiego stawia przed wykonawcą bardzo wysoką poprzeczkę - powiedział pianista, Patryk Matwiejczuk.

- Może nie jest technicznie do zagrania bardzo trudny, ale jest dużo rytmicznych zabiegów, które wymagają ode mnie i orkiestry bardzo dużo uwagi, czujności i bardzo dużo dyscypliny. No, na pewno będzie się podobał publiczności, tym bardziej, że taka orkiestra i taki dyrygent - podsumował Patryk Matwiejczuk.

Wieczór inaugurujący 7. Turniej Muzyków Prawdziwych pt. „Kresy klasycznie” rozpocznie się w złotej sali Filharmonii w Szczecinie o godzinie 19.

Program koncertu:
Romuald Twardowski - Serenada na smyczki
Roman Palester - Pieśni o ziemi
Mateusz Czarnowski - Koncert fortepianowy (światowa prapremiera)
Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Patryk Matwiejczuk - fortepian
Miłosz Bembinow - dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty