Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wątor
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wątor
Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”.
Wydarzenie zorganizowaliśmy w rodzinnym mieście profesora. Naszym celem jest ocalenie od zapomnienia jego twórczości - powiedział prof. Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.

- Koncert a capella rozpocznie wątek chóralistyki Marka Jasińskiego, która być może w następnych edycjach zostanie zamieniona w konkurs chóralny. Koncert finałowy z jego „Ego Sapientia” otworzy wykonanie wszystkich dzieł oratoryjnych Marka Jasińskiego, które będą rokrocznie wykonywane. Będzie też panel naukowy, prowadzony przez najwybitniejszego studenta prof. Jasińskiego, kompozytora Szymona Godziemby-Trytka. To są trzy wątki, które będą się rozszerzały wraz z kolejnymi edycjami - dodał Wyrzykowski.

W piątek o godzinie 19.30 w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w ramach koncertu pt. „Preludium - Choral Masterpieces” zabrzmią m.in. utwory a capella Patrona wydarzenia, Szymona Godziemby-Trytka, Józefa Świdra i Wojciecha Błażejczyka w wykonaniu Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej in terra pax pod dyrekcją Moniki Bažikowej i Szymona Wyrzkowskiego. Festiwal potrwa do 12 września 2021 roku.

- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego - podsumował Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty