Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2808321 (domena publiczna)
W sobotę poznamy zwycięzców 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wielbiciele światowego kina mogli obejrzeć 170 filmów z ponad 50 krajów świata.
Na Festiwalu są pokazywane zarówno pełnometrażowe filmy fabularne, jak i filmy krótkometrażowe, a także dokumenty.

Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn mówi, że o Nagrodę Główną Festiwalu walczy w tym roku 15 filmów. Główna Nagroda - Warsaw Grand Prix w wysokości 100 tysięcy złotych - zostanie przyznana najlepszemu filmowi. Nagroda zostanie przyznana za reżyserię. Jury Konkursu międzynarodowego przyzna też Nagrodę Specjalną, którą może otrzymać aktor, kompozytor, montażysta, operator obrazu, producent, reżyser, scenarzysta lub scenograf.

Dyrektor Laudyn dodaje, że filmy walczące o Nagrodę Główną zostały wyprodukowane w wielu krajach świata, a wśród nich jest też film polski - "Brigitte Bardot cudowna" - w reżyserii Lecha Majewskiego. W Konkursie Międzynarodowym startuje też polsko-ukraińska koprodukcja "Nosorożec" w reżyserii Olega Siencowa.

Nagrody przyznane będą również w Konkursie 1-2, czyli debiutów reżyserskich lub drugich filmów, w Konkursie Wolny Duch, Konkursie Dokumentalnym, Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Swoje nagrody wręczą również Jury Ekumeniczne, Jury FIPRESCI, Młode Jury FIPRESCI
oraz Jury NETPAC.

Stefan Laudyn podkreśla, że tegoroczny Festiwal - mimo że odbywał się w czasie pandemii - dał wiele radości twórcom i widzom, ponieważ do Warszawy przyjechali filmowcy z całego świata, którzy mogli skonfrontować swoje produkcje z widzami. Ci z kolei są niezwykle zadowoleni z możliwości porozmawiania z reżyserami, aktorami czy producentami.

Choć nagrody zostaną przyznanie dziś, to projekcje Festiwalu zakończą się w niedzielę, wtedy pokazane zostaną między innymi filmy, które zwyciężyły w poszczególnych konkursach.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty