Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Związek Hollywoodzkich Ekip Filmowych osiągnął wstępne porozumienie z producentami. Dzięki temu uda się zapobiec strajkowi 60 tysięcy zakulisowych pracowników w filmie i telewizji w światowej stolicy kina.
Strajk wywołałby zakłócenia w produkcji wielu hollywoodzkich wysokobudżetowych produkcji, stąd negocjacji obu stron prowadzone były w ekspresowym tempie - podkreślają media w Los Angeles.

Związek Hollywoodzkich Ekip Filmowych, w skład którego wchodzą operatorzy kamer, wizażyści czy technicy dźwięku poinformował, że negocjatorzy zgodzili się na nowy trzyletni kontrakt. Prezes Związku Matthew Loeb w oświadczeniu wysłanym elektronicznie najpierw zażartował, że mamy właśnie szczęśliwe hollywoodzkie zakończenie, ale także dodał, że członkowie jego Stowarzyszenia byli w negocjacjach twardzi, zjednoczeni i nieugięci.

Strajk, który miał rozpocząć się w poniedziałek, zakończyłby produkcję filmową i telewizyjną w całych Stanach Zjednoczonych. Byłby to największy przestój od czasu protestu hollywoodzkich scenarzystów w latach 2007-2008. Uderzyłoby to w wiele firm medialnych. Związek dążył do skrócenia czasu pracy i podniesienia wynagrodzeń członków, którzy pracują nad programami dla platform streamingowych, gdzie niższe stawki zostały ustalone 10 lat temu, gdy wideo online było w powijakach. Proponowana umowa dotyczy kilku kwestii, w tym okresów odpoczynku, przerw na posiłki, płacy wystarczającej na utrzymanie dla osób znajdujących się na dole skali wynagrodzeń oraz znacznych podwyżek, które mają płacić firmy zamawiające produkcje telewizyjne.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty