Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Największy pokaz polskiego kina za granicą dobiegł właśnie końca w Chicago. Przez dwa tygodnie widzowie zobaczyli 50 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych.
Zwycięzców, do których trafiły prestiżowe nagrody "Złotych Zębów Kamery" ogłoszono już kilka dni temu.

Na zakończenie festiwalu widzowie zobaczyli film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów". To polski kandydat do Oscara, a zarazem zwycięzca w kategorii obrazów fabularnych chicagowskiego wydarzenia. Obraz opowiada historię głośnego procesu w czasach PRL milicjantów i sanitariuszy oskarżonych o śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka. To była premiera filmu w Stanach Zjednoczonych, który organizatorzy promować będą wśród amerykańskich dystrybutorów, aby usłyszeli o nim wcześniej członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Przed ostatnią festiwalową projekcją osobiście statuetkę Złotych Zębów Kamery za zwycięstwo wśród dokumentów za obraz "Jutro czeka na długi dzień" odebrał reżyser Paweł Wysoczański.

- Bez wątpienia to jest festiwal, który ma najpełniejszy repertuar. To jest najbardziej reprezentatywne przedstawienie tego, co się dzieje w polskim kinie dokumentalnym - ocenił Wysoczański.

Festiwal Polskich Filmów w Wietrznym Mieście od lat wspiera Ministerstwo Kultury.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty