Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Andrzej Wierciński - pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
Andrzej Wierciński - pianista koncertuje na Expo 2020 w Dubaju. Fot. Monika Wasylewska. Źródło, https://andrzejwiercinski.com/
W Dubaju trwa światowa wystawa Expo 2020. Wśród 190 krajów biorących udział w tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, po raz pierwszy zorganizowanym przez kraj arabski, Polskę w dziedzinie kultury reprezentuje pianista Andrzej Wierciński.
Jest wielokrotnym zwycięzcą najbardziej renomowanych konkursów fortepianowych na świecie.

Na Expo 2020 będę koncertował codziennie, do poniedziałku, 24 stycznia 2022 roku - powiedział Andrzej Wierciński.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że zostałem zaproszony na tak prestiżowe wydarzenie. Dlatego cieszę się bardzo, że będę miał przyjemność zagrać utwory Fryderyka Chopina i przedstawić je międzynarodowej publiczności w tym mieście - uzupełnił pianista.

Zagram również recital Chopinowski w zjawiskowym i prestiżowym Theatre of Digital Arts w Dubaju - dodał artysta.

- Jestem bardzo ciekawy reakcji przybyłych na recital gości, ponieważ oni są najważniejsi. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać to, co w muzyce tego wielkiego Polaka jest najpiękniejsze, niczym przekazać jego duszę - podsumował Andrzej Wierciński.

Koncert odbędzie się w Dubaju 29 stycznia 2022 roku o godzinie 20 czasu lokalnego.

Andrzej Wierciński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie - Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Pianista słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring" w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition" oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam" w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia", „Sinfonia Iuventus", Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych, między innymi w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 roku gra w Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty