Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Galę Fryderyków 2022 prowadzili Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Galę Fryderyków 2022 prowadzili Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kristian Zimerman, Bruce Liu, Janusz Olejniczak, Paweł Mykietyn i Lilianna Stawarz - to tylko niektórzy artyści wyróżnieni w Operze na Zamku w Szczecinie. Wczoraj rozdano Fryderyki w 11 Kategoriach Muzyki Poważnej.
To najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce. Dodatkowe dwa Złote Fryderyki przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych, wręczono pianiście Januszowi Olejniczakowi i dyrygentowi Stanisławowi Gałęskiemu.

- "Na próżno, żyje ten, kto jest nikomu niepotrzebny". I tą dewizą ja się kieruję. To znaczy, jeżeli coś robiłem w swoim życiu, a jeszcze dalej robię, to to jest pewnego rodzaju służbą dla społeczeństwa. To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Myślę, że dowiozę to złoto do Krakowa - powiedział Gałęski.

Fryderyka w Kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca, otrzymała płyta pod tytułem „Percectionist - Maksymiuk - Sinfonia Varsovia”. Statuetkę odbierał Janusz Marynowski - dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

- To jest dla nas specjalna płyta, bo wydana z okazji urodzin Maestro Jerzego Maksymiuka, bez którego "Sinfonia Varsovia" nigdy by nie powstała, więc jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem Mistrzowi sprawić niespodziankę. Ponieważ jesteśmy orkiestrą, którą stać na to, że może własnym sumptem wydać płytę jako wydawnictwo "Sinfonia Varsovia", więc nie mieliśmy żadnych ograniczeń - stwierdził dyrektor Marynowski.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszej kompozytorki młodego pokolenia - Żanety Rydzewskiej.

Retransmisję Gali Fryderyków Muzyki Poważnej będzie można obejrzeć w TVP Kultura 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 22:40.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty