Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. W piątek licznie zgromadzona publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej była świadkiem m.in. prawykonania Preludiów na fortepian patrona wydarzenia Romana Palestra.
Dzieła z 1954 roku doskonale zagrał pianista Andrzej Wierciński.

- To bardzo interesująca muzyka polegająca na tym, żeby słuchacz też wytężył swoją wyobraźnię. Kompozytor doznał wielu różnych tragicznych przeżyć, które doskonale słychać w jego muzyce, świetnie odzwierciedlił je w tych Preludiach – powiedział Wierciński.

Podczas wieczoru zabrzmiała też słynna „Elegia” Mykoli Łysenki w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego (fortepian) i Marii Peradzyńskiej (flet).

- To melodia, która stała się też jakby takim symbolem, który pokazuje bohaterstwo Narodu Ukraińskiego, dlatego zdecydowaliśmy się zagrać ten utwór jako taki hymn – wyraz naszego szacunku i podziwu dla tych, którzy walczą w obronie Ukrainy – stwierdziła flecistka.

Po pełnej zadumy kompozycji na estradzie królowały utwory Fryderyka Chopina. Wiolonczelista Tomasz Strahl i pianista Andrzej Wierciński doskonale zagrali dzieła kameralne kompozytora. Niemniej świetnie wybrzmiały solowe kompozycje na fortepian wielkiego Fryderyka. Dodatkowo na finał wieczoru Artyści wybrali „Oblivion”. Jeden z najsłynniejszych utworów Astora Piazzolli muzycy – Peradzyńska, Strahl i Wierciński dedykowali dzielnie walczącym nie tylko o wolność swojej Ojczyzny Ukraińskim Bohaterom, oferując melomanom chwile niewysłowionej nostalgii i liryzmu.

- Wydaje mi się, że do Narodu Ukraińskiego dotarło to, że Polska chce im pomóc nie oczekując nic w zamian. Nigdy żadne wysiłki polityków, prezydentów, premierów nie dałyby takiego rezultatu, jak to, jak Polska wsparła Ukrainę. I muzyka jako język uniwersalny do tego się przyczyni, nasza polska muzyka, która jest naszą wielką siłą – podsumował prof. Tomasz Strahl.

Dziś, podczas kolejnego festiwalowego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy Sławomira Wilka. Artysta przedstawi najnowszą swoją płytę kompaktową z utworami Sergieja Bortkiewicza.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty