Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę pod tytułem "Fallen Angel".
O napisanie trzyczęściowego utworu poprosił mnie światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak. Pomyślałem, że stworzę koncert, w którym ukaże tego artystę w mniej znanej roli – powiedział Mateusz Smoczyński.

- W moim utworze pojawia się również improwizacja, bo ja jestem skrzypkiem improwizującym. Janusz Olejniczak z kolei bardzo lubi improwizacje, ale nie zawsze idzie w tę stronę, chociaż mam nadzieję, że się tutaj odważy. Robi to naprawdę świetnie, bo ma wspaniały gust i instynkt muzyczny, więc serdecznie Janusza Olejniczaka namawiam do improwizowania – uzupełnił Smoczyński.

Mateusza Smoczyńskiego poznałem kilkanaście lat temu przy okazji wspólnego projektu muzycznego "Głosy gór" m.in. z "Atom String Quartet", którym dyrygował Jerzy Maksymiuk – dodał Janusz Olejniczak.

- To jest świetny koncert do grania dla wszystkich, także bardzo dobrze, że nie napisał go tylko pod siebie, pod improwizacje, pod jazz, tylko w zasadzie stworzył taką nową muzykę bardzo odświeżającą. Ten koncert zawiera wiele elementów i głębokich, ale jednocześnie poruszających i mocno energetycznych – podsumował Janusz Olejniczak.

Solistom towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Podczas koncertu zabrzmi również Symfonia d-moll francuskiego kompozytora Césara Francka w dwusetną rocznicę urodzin mistrza. Początek wieczoru o godzinie 19.

Wykonawcy koncertu

Janusz Olejniczak – fortepian
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Program

Mateusz Smoczyński – "Fallen Angel" Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę (premiera)
César Franck – Symfonia d-moll
Relacja Pawła Szewłogi [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty