Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Wieczór zainaugurował obchody 70-lecia zespołu założonego w Szczecinie w listopadzie 1952 roku przez nieżyjącego od 2003 roku dyrygenta, profesora Jana Szyrockiego.

Studiując u profesora, nigdy nie myślałem, że będę kontynuował jego wielkie śpiewacze dzieło. Każdy koncert, a szczególnie ten radiowy był dla mnie i zespołu ogromnym wyzwaniem – powiedział prof. Szymon Wyrzykowski, prowadzący Chór od 2006 roku.

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że nasz sezon jubileuszowy zaczęliśmy właśnie w studiu imienia Jana Szyrockiego. Tak jak profesor Szyrocki zaczynał koncerty od „Bogurodzicy”, tak chcę tę tradycję kultywować, stąd również Jego układy choreograficzne dalej w zespole funkcjonują – dodał dyrygent.

Chór powstał w Szkole Inżynierskiej, którą przemianowano w 1955 roku na Politechnikę Szczecińską, a w 2009 na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Ten zespół rozsławia nas na całym świecie – uzupełnił prof. Jacek Wróbel, rektor uczelni.

- To jest nasza wizytówka, również miasta, regionu i kraju, ponieważ ich sukcesy są międzynarodowe, dlatego jestem bardzo dumny, że na Uniwersytecie mamy taką wspaniałą ekipę chórzystów. Bardzo się cieszę - podsumował rektor.

Partnerem piątkowego koncertu byli Radio Szczecin i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Kolejne jubileuszowe występy Chóru odbędą się w niedzielę, 6 listopada 2022 roku o godzinie 9 podczas Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Koncert będzie transmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tego samego dnia o godzinie 17 zespół zaśpiewa w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu wieczorów pod tytułem „Interpretacje Muzyki Chóralnej”.

Obchody 70-lecia istnienia zespołu potrwają do maja 2023 roku.

O piątkowym koncercie w Radiu Szczecin również w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod dyrekcją prof. Szymona Wyrzykowskiego koncertuje w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod dyrekcją prof. Szymona Wyrzykowskiego koncertuje w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty