Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Honorowym gościem Berlinale będzie amerykański reżyser Steven Spielberg, który odbierze Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. źródło: https://www.facebook.com/berlinale
Honorowym gościem Berlinale będzie amerykański reżyser Steven Spielberg, który odbierze Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. źródło: https://www.facebook.com/berlinale
W stolicy Niemiec rozpoczyna się 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O Złotego Niedźwiedzia powalczy 19 produkcji. Zgodnie z tradycją tej imprezy nie zabraknie gestów politycznych.
W sekcji Berlinale Special Gala pojawi się film Seana Penna o prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim. Amerykański aktor, znany ze swojego zaangażowania politycznego, nakręcił go w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Potem przyłączył się do jednej z grup uchodźców, które ruszyły ku polskiej granicy.

W konkursie głównym wystartuje 19 produkcji, w tym pięć niemieckich. Szansę na złotą statuetkę ma najnowszy obraz reżyserki Margarethe von Trotty o związku dwojga znanych niemieckojęzycznych pisarzy - Ingeborg Bachmann i Maxa Frischa.

Na czerwonym dywanie pojawi się także Jerzy Skolimowski, którego film "IO" amerykańscy krytycy obwołali "najlepszą produkcją" ubiegłego roku. W Berlinie polski twórca przedstawi też między innymi wystawę swojego malarstwa.

- Dostrzegam analogie między sztuką i filmami Skolimowskiego. Podążają w tym samym kierunku - jako komentarze do rzeczywistości - powiedział niemiecki reżyser Volker Schlöndorff.

Honorowym gościem Berlinale będzie amerykański reżyser Steven Spielberg, który odbierze Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. Pokazane zostaną jego najbardziej znane filmy, a także ten najnowszy - "Fabelmanowie".
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty