Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Mikołaj Majkusiak – kompozytor. Fot. Anna Powierza [Archiwum artysty]
Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było prawykonanie kompozycji „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusiaka. Młody, już wielce utytułowany twórca zbudował 5-częściowe dzieło inspirując się polskimi tańcami narodowymi: mazurem, polonezem, krakowiakiem, kujawiakiem i oberkiem.

Z radością przyjąłem zamówienie od Baltic Neopolis Orchestra na napisanie utworu – powiedział Mikołaj Majkusiak.

- Starałem się przetworzyć nasze tańce, wyciągnąć z nich ten najważniejszy element rytmiczny i troszeczkę go przepleść przez nasze czasy. Spróbowałem pobawić się rytmiką tych tańców, ale w odniesieniu do rytmiki dzisiejszej, więc pojawia się rytmika współczesna, jakby nałożona na rytmikę oryginalną, żeby gdzieś tam podskórnie miały ten taneczny charakter – uzupełnił kompozytor.

Partie solowe wirtuozowsko zagrali altowiolista Volodia Mykytka i genialna skrzypaczka Agata Szymczewska.

- Każda część oparta na innym tańcu, z takim swoim bardzo charakterystycznym rytmem. Rytmy nieproste, czasami łamane, czasami zwodnicze, czasami zapędzające w kozi róg, no ale tak jest w tańcu, więc cieszymy się, że Mikołaj Majkusiak porwał się na taki fajny, nowy, nieco szalony, ale przez to też bardzo unikatowy pomysł, no i dał nam szansę, żebyśmy mogli zaprezentować partie solowe w tym utworze – stwierdziła Agata Szymczewska.

Podczas koncertu owacyjnie przyjętego przez publiczność wystąpili także: Emanuel Salvador grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku z Orkiestrą Szczecin Classis pod dyrekcją Daniela Stabrawy, wiolonczelista Konstatnin Heidrich z Universität der Künste Berlin i z tej samej uczelni Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, zespół Shoven Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra – pomysłodawca i organizator Festiwalu.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty