Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
https://moremadam.pl/
reklama
argum.eu

Piotr Paleczny – pianista. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Należy bezsprzecznie do najwybitniejszych polskich pianistów w historii, także do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.
Dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi znany na całym świecie, wielce utytułowany artysta – Piotr Paleczny.

- Przyjechałem do Szczecina z Chopinem oczywiście. Jest to moje ulubione miasto i pełne wspomnień. Tu właściwie spędziłem moją młodość, niemal co drugi sezon grając. Wspominam Pana Stefana Marczyka – ówczesnego dyrektora Filharmonii w Szczecinie. To była na prawdę długoletnia przyjaźń. Bardzo cenię sobie to, iż tutaj moja kariera się rozwijała – uzupełnił profesor.

Dziś zagram mój ulubiony Koncert fortepianowy e-moll op. 11 – dodał pianista.

- To utwór, który towarzyszy mi właściwie przez całe moje artystyczne życie, bo od Konkursu Chopinowskiego, czyli już z górą pół wieku i zawsze coś nowego w tej interpretacji staram się znaleźć. Nigdy jeszcze nie byłem znużony wykonaniem, po raz, nie wiem który – enty tego koncertu. Zawsze jest to dla mnie muzyka żywa, nowa i taka, którą grając bardzo często, zawsze przeżywam głęboko – podsumował Piotr Paleczny.

Koncert rozpoczynający się o godzinie 19 poprowadzi gruziński dyrygent George Tchitchinadze.

Wieczór symfoniczny poprzedzony będzie 30-minutowym wykładem wprowadzającym w wykonywane utwory. Wykład rozpocznie się o godz. 18:00 w sali kameralnej. Poprowadzą go studenci Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w ramach projektu „Akademia Słuchania” – wspólnej inicjatywy Filharmonii i Akademii. Wstęp bezpłatny dla osób posiadających bilet na koncert.

Program
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Joseph Haydn – Symfonia nr 80 d-moll, Hob.I:80
Richard Strauss – Suita z opery Kawaler z różą op. 59

Wykonawcy
Piotr Paleczny – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
George Tchitchinadze – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty