Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Realizacja Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu.
Szczecińscy artyści uczcili wczoraj 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Uczestnicy muzycznej podróży śladami Grünebergów dotarli 10 grudnia 2023 roku do Menkin. W kościele tej przygranicznej miejscowości zachowane są organy opus 740, które wybudowano w roku 1917 w fabryce słynnych organmistrzów. - Ten instrument doskonale wpasowuje się do świątyni – powiedział organista Damian Grabowski.

- Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, co pozwala temu niedużemu instrumentowi zastosować taką technikę, że pewne głosy przenosimy oktawę wyżej i one brzmią dwa razy mocniej, dwa razy głośniej o zaskakująco bardzo fajnej barwie, ale także i niespodziewanie dużej mocy – uzupełnił muzyk.

Z organistą wystąpił Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika.

- Jestem zszokowany brzmieniem organów. Nikt nie przypuszczał, że w tak małym kościółku, w takiej malutkiej miejscowości można znaleźć takie cudo. Chór przy tym zabrzmiał równie pięknie, więc wszyscy mieli ucztę dla duszy i dla ciała. Wyszli po koncercie bardzo zadowoleni – podsumował dyrygent.

Celem przedsięwzięcia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów na przełomie XIX i XX wieku. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty