Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński – wielce utytułowany profesor Akademii Muzycznych w Polsce przez całe życie związany był m.in. ze Szczecinem.
W 23. rocznicę nadania Jego imienia szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia zorganizowano Dzień prof. Marka Jasińskiego.

Przy wsparciu wdowy po kompozytorze przez wiele lat gromadziliśmy m.in. rękopisy jego partytur – powiedziała Katarzyna Ganczarska, wicedyrektor pionu muzycznego szkoły.

- Stoimy przed sztandarem i gablotą pamięci prof. Marka Jasińskiego. W gablocie zgromadziliśmy tylko część pamiątek. Mamy tutaj zbiór utworów, które pisał dla Chóru Dziecięcego „Belcanto”, który w naszej szkole jest i był prowadzony przez Panią Iwonę Mróz-Dudek i właśnie na zamówienie chóru oraz innych zespołów aranżował kolędy, a także pisał swoje kompozycje – uzupełniła dyrektor.

Z ogromną radością przygotowaliśmy wystawę poświęconą naszemu Patronowi – dodali uczniowie szkoły.

- Tutaj możemy znaleźć wiele zdjęć i wiele ładnych kawałków Marka Jasińskiego, które on sam skomponował. - Jest utwór „Wśród nocnej ciszy”, „Nowy rok bieży” i wiele innych. - Widać tutaj bardzo ładne rzeczy, niektóre są jeszcze w innych częściach szkoły, ale większość jest tutaj – podsumowali uczniowie.

Relację z obchodów Dnia Patrona placówki, Marka Jasińskiego ilustruje fragment 2. części „Laudate Dominum in sanctis Eius” z Jego utworu oratoryjnego „In Principio” nominowanego do prestiżowej międzynarodowej nagrody Grand Prix Italia w Weronie, zwanej Oscarami twórczości radiowej. Kompozytor napisał dzieło w 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia Szczecin z okazji 60. lecia Radia.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty