Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / _Alicja_ (domena publiczna)
Fot. pixabay.com / _Alicja_ (domena publiczna)
Zmarł Leszek Długosz - aktor, kompozytor, poeta, bard i pianista, jeden z najwybitniejszych artystów krakowskiej "Piwnicy pod Baranami".
Ważnym rozdziałem w biografii Leszka Długosza jest jego współpraca z radiem, przede wszystkim z rozgłośnią radiową w Krakowie. Pierwsze nagrania dla Radia Kraków w latach 60. wiązane były z programami przygotowanymi z Piwnicą pod Baranami. W latach 90. artysta był częstym gościem cyklicznej audycji Piwnicy, która ukazywała się do 1998 roku pod redakcją Jolanty Drużyńskiej. W tym czasie Leszek Długosz rozpoczął stałą współpracę z krakowskim radiem. Powstały autorskie cykle artysty: "Zdaniem mojego pianina" i "Literatura według Leszka Długosza". W 2007 roku powstała - emitowana z kilkuletnią przerwą do dziś - audycja "Przyjemności niedzieli".

Leszek Długosz był także autorem scenariuszy między innymi do filmu dokumentalnego "...że dni nasze wiosenne...". Był stałym współpracownikiem krakowskiego miesięcznika "Wpis", którego każde wydanie zaczyna się jego wierszem. Poeta angażował się w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku uhonorowano go Tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

Z okazji 80. rocznicy urodzin Leszka Długosza, prezydent Andrzej Duda nadał mu odznaczenie państwowe - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Leszek Długosz miał 83 lata.
Relacja Anny Pawłowskiej-Krać (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty