Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Chór Akademii Sztuki w scenie zbiorowej opery „Flis” Stanisława Moniuszki. Fot. Piotr Nykowski
Chór Akademii Sztuki w scenie zbiorowej opery „Flis” Stanisława Moniuszki. Fot. Piotr Nykowski
Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie.
Nad tym spektaklem pracowaliśmy od października ubiegłego roku – powiedziała pomysłodawczyni wydarzenia, dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska, prof. AS – dziekan Wydziału Wokalnego uczelni.

- Jestem jeszcze pod ogromnymi emocjami. Ja bardzo przeżywam razem ze studentami każde takty i pieśni, każdy ruch sceniczny. Ta młodzież, która pierwszą premierę śpiewała stanęła na wysokości zadania. Także bardzo serdecznie dziękuję i teraz trzymam kciuki za resztę spektakli. Przed nami jeszcze cztery spektakle - uzupełniła profesor.

Operę przygotowało około 150-artystów ze wszystkich wydziałów Akademii Sztuki – dodał reżyser przedstawienia, Tadeusz Kabicz.

- Praca z tak ogromną liczbą osób była wielkim wyzwaniem, ale również wielką radością i zaszczytem. Tutaj największe podziękowania należą się Pani Ewie Filipowicz-Kosińskiej za to, że wszystko to wymyśliła, zorganizowała, wyprodukowała, więc dziękuję bardzo serdecznie i gratuluję – podsumował Tadeusz Kabicz.

Więcej o premierze „Flisa” owacyjnie oklaskiwanej przez publiczność, w magazynach Radia Szczecin: dzisiejszym „Wszystko na gorąco”, 31 maja po godzinie 16 i niedzielnym „Trochę kultury”, 2 czerwca po godzinie 14.

Kolejne przedstawienia opery w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki w Szczecinie przy alei Niepodległości 40 dziś, 31 maja o godzinie 19 oraz jutro, 1 czerwca o 16:00 i 19:00, a także w niedzielę, 2 czerwca o 18:00.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty