Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Organy Felixa Grüneberga w kościole pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie. Fot. Anna Wróbel [Źródło: archiwum Parafii NNMP]
Organy Felixa Grüneberga w kościole pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie. Fot. Anna Wróbel [Źródło: archiwum Parafii NNMP]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.
Dziś w białogardzkim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zabrzmią organy z 1912 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”.

Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

- To instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadza się instrumenty średniej jakości. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – uzupełniła prof. Burnicka-Kalischewska.

W koncercie pt. „Czar instrumentów dętych” zagrają prof. Roman Gryń (trąbka) i prof. Bogdan Narloch (organy).

- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich jest w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy nie musieli się tego stanu wstydzić – podsumował prof. Bogdan Narloch.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie przy ulicy Najświętszej Maryi Panny 17. Wstęp wolny.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty