Od 1884 roku był sercem kulturalnym Szczecina. W czasie nalotów alianckich podczas II wojny światowej Konzerthaus został znacznie uszkodzony.
Miał zostać odbudowany, jednak Prezydium Miejskiej Rady Narodowej ogłosiło w 1962 roku przetarg na rozbiórkę budynku i tego samego roku został rozebrany. W tym samym miejscu od 10 lat stoi nowoczesny budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W środę rozpoczynają się obchody 140. rocznicy Konzerthausu.
Na początek, o godzinie 17.30, proponujemy historyczny spacer z tłumaczeniem na język niemiecki, który powtórzymy w czwartek, w piątek i w niedzielę z przewodniczką Joanną Olszowską – powiedziała Magdalena Wilento, zastępca dyrektora Filharmonii.
- Będzie prowadził przez główną salę koncertową, hol, szatnię aż do letniego ogrodu, który 140 lat temu znajdował się na tyłach nieistniejącego już Konzerthausu. Przygotujemy także z Pushka Studio pokaz multimedialny prezentowany również od dziś do niedzieli o godzinie 18 z wyjątkiem soboty, który dzięki nowoczesnym technikom wizualnym, w tym mappingu 3D ożywi architekturę i atmosferę tamtych czasów – uzupełniła.
Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie, tak jak 140 lat temu, monumentalnego oratorium "Stworzenie świata" Józefa Haydna z udziałem naszej orkiestry symfonicznej – dodała Wilento.
- Będziemy gościć także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej i wyjątkowych solistów: Ewę Tracz (sopran), Paulinę Boreczko (mezzosopran), Karola Kozłowskiego (tenor) i Pawła Konika (baryton). Całość poprowadzi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii, maestro Przemysław Neumann – podsumowała Magdalena Wilento.
Więcej o jubileuszu Konzerthasu w "Kawiarence muzycznej" Radia Szczecin.