Kawiarenka polityczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka polityczna » ARCHIWUM - 2009 rok » ARCHIWUM - 2009, styczeń
Tematem dzisiejszej Kawiarenki był kryzys gazowy i zagrożenia dla gazoportu w Świnoujściu, jednej z największych infrastrukturalnych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Gośćmi Przemysława Szymańczyka byli dyrektor generalny Instytutu Jagiellońskiego Przemysław Wipler, doradca w kancelarii prezydenta Marek Gróbarczyk i prezes spółki Polskie LNG Tadeusz Zwierzyński.
Dyskutowano też na temat wypowiedzi, jakie ostatnio padły z ust wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, a także marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, które podważały zaakceptowaną już lokalizację gazoportu w Świnoujściu. - To niedopuszczalne - podkreślali Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej, obecnie doradca w kancelarii prezydenta i Przemysław Wipler, dyrektor generalny Instytutu Jagiellońskiego. - Co innego mówi premier, co innego wicepremier, jeszcze co innego mówi marszałek Senatu, a PGNiG jeszcze mówi coś innego, duży chaos.

Prezes Zarządu Spółki Polskie LNG Tadeusz Zwierzyński przypomniał, że decyzja o zlokalizowaniu gazoportu w Świnoujściu nie miała nic wspólnego z polityką i oparta została o rzetelne analizy. - Analiza nie obejmowała tylko spraw kosztowych, ale także sprawy bezpieczeństwa transportu statkami po Bałtyku - mówi Tadeusz Zwierzyński.