Ambasador Podhala i polskiej kultury na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, światowych wystawach i w salach koncertowych po obu stronach globu. Zespół Trebunie-Tutki rozpoczyna obchody 30-lecia istnienia.
Jego rozpoznawalny styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwsza grupa z Polski, wielokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Jej twórczość została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.
W ostatnich latach zespół koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, oraz m.in. w Armenii, Azerbejdżanie, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Muzycy chętnie współpracują z wybitnymi artystami m.in. ze słynnymi: Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers czy Urmuli Quintet z Gruzji, oraz ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim, śp. Michałem Kulentym, Krzysztofem Ścierańskim, Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
W dorobku grupy poza wieloma płytami znalazł się również projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”, którego premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina z udziałem zespołu oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart oraz na antenach radiowych m.in. w Australii, Estonii, Francji, Luxemburgu, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
Polecam gorąco wywiad z Krzysztofem Trebunią-Tutką, synem legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012), leaderem zespołu, ilustrowany utworami grupy, wśród których zabrzmi m.in. kompozycja Kiedy góry wołają. Niebawem będzie wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia na kolejnej płycie formacji. Spotkanie otwiera utwór Hej, w górę za Góralami, a zamyka Zakopane odkopane.