Zadebiutował w 1960 roku w konkursie Szukamy Młodych Talentów zorganizowanym przez Polskie Radio w Gdańsku. Po dwóch latach był finalistą I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W tym samym roku założył własny zespół „Teenagers” – późniejsze „Nastolatki”. Grupa w 1963 zajęła na tym konkursie II miejsce, a po kolejnych trzech latach, drugą nagrodę podczas Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku, gdzie przegrała tylko jednym punktem z zespołem „Skaldowie”.
W 1972 roku Aleksander Nowacki założył grupę „Homo Homini”, z którą koncertował i nagrywał m.in. w Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Cała Polska śpiewała Jego piosenki, choćby takie, jak m.in.: Tobie Karolino, Drzewa ruszają w drogę, Mam skłonności do przesady czy W tym domu straszy. Warto podkreślić, że Aleksander jest jedynym kompozytorem w Polsce, do którego muzyki teksty napisał Edward Stachura (Opadły mgły, wstaje nowy dzień i Za dalą dal).
Publiczność kojarzy artystę przede wszystkim z „Homo Homini”, a jest przecież twórcą piszącym dodatkowo utwory m.in. do filmów i spektakli teatralnych. Jego studio nagrań zajmuje się nie tylko muzyką, ale także produkcją małych form filmowych. Nowacki był realizatorem i producentem godzinnego filmu dokumentalnego „Warszawa – Ostatnie spojrzenie – Tajne fotografie Luftwaffe” wyświetlanego w 2005 roku przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Do tego samego wydarzenia stworzył plakat wystawy. Jego autorstwa jest również logo Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP i okładka jednej z płyt Andrzeja Dąbrowskiego.
Urodził się 21 sierpnia 1944 roku we Lwowie leżącym wówczas na terenie Polski. Jego ojciec Bernard Nowacki był śpiewakiem, solistą Opery Lwowskiej i Wrocławskiej, a matka śpiewaczką Operetki Śląskiej. W dzieciństwie i w latach młodzieńczych uczęszczał na lekcje fortepianu. Później nauczył się sam grać na banjo oraz gitarze, również basowej i hawajskiej.
Zasiadał lub zasiada we władzach Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, w Zarządzie Sekcji Kompozytorskiej ZAiKS, w Stowarzyszeniu SAWP, w Związku Zawodowym Twórców Kultury ZZTK i wielu międzystowarzyszeniowych komisjach zajmujących się problemami środowiska artystycznego. W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, który odbierał z rąk Macieja Klimczaka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a w 2011 Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W dzisiejszym programie polecam gorąco spotkanie z niezwykle aktywnym na scenie Aleksandrem Nowackim, obchodzącym właśnie 80. urodziny.