"Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Modlitwa o wschodzie słońca" Przemysława Gintrowskiego czy "Sen o Victorii" z repertuaru Dżemu - m.in. takie utwory zabrzmiały na koncercie w studiu S-1 Radia Szczecin w nowych aranżacjach. To z okazji 35-lecia wydarzeń z sierpnia 1980 roku - strajku w stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie oraz narodzin NSZZ "Solidarność".
- To są te utwory, te melodie, te piosenki, które za mną chodziły podczas karnawału Solidarności. - To jest takie przypomnienie. - Uwielbiam takie utwory, trzeba je nagrać. - Szczególnie ostatnia aranżacja "Snu o Victorii" Riedela zwaliła mnie z nóg, bo on w życiu nie przypuszczał, że ze swoją melodią może stać się symbolem takiego okresu - komentowali słuchacze.
Pomiędzy utworami publiczność obejrzała fragmenty filmu Urszuli Dembińskiej o kobietach Solidarności z naszego regionu. Koncertu wysłuchał komplet publiczności.
Wcześniej w studiu S-1 odbyła się promocja książki pod tytułem "Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To zbiór relacji 35 osób, które opowiadają z własnego punktu widzenia jak rodziła się "Solidarność".
18 sierpnia 1980 roku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczął się strajk - cztery dni po tym, jak protestować zaczęli stoczniowcy w Gdańsku. Robotnicy domagali się m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, upamiętnienia ofiar grudnia 1970 roku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej.
Negocjacje z rządem trwały dwa tygodnie. Ostatecznie zakończyły się podpisaniem "Porozumień Sierpniowych". Ich rezultatem było utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Zobacz także
2015-07-05, godz. 20:05
"To była najlepsza edycja festiwalu"
Improwizowany koncert z udziałem muzyków z Azji Mniejszej: Kurdów, Persów i Ormian zakończył w sobotę wieczorem Spoiwa Kultury.
» więcej
2015-07-04, godz. 21:18
Pierwszy polski girlsband spotkał się ze szczecinianami. "Do dzisiaj je bardzo kocham"
Filipinki spotkały się z fanami w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni.
» więcej
2015-07-04, godz. 15:40
Pierwszy taki kościół w Stargardzie
Grekokatolicy ze Stargardu Szczecińskiego mają własną cerkiew. W niedzielę poświęcił ja biskup Diecezji Wrocławsko - Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego, Włodzimierz Juszczak.
» więcej
2015-07-04, godz. 08:31
"To było najmocniejsze, co widziałam" [ZDJĘCIA]
Dojmująca opowieść o zagładzie Ormian sprzed 100 lat na Spoiwach Kultury. Przedstawienie zatytułowane "Armine, Sister" zrealizował wrocławski Teatr ZAR.
» więcej
2015-07-03, godz. 14:48
Gwiazdy świecą w Międzyzdrojach. Dziś kulminacja [ZDJĘCIA]
W Międzyzdrojach trwa Festiwal Gwiazd. W piątek o godz. 22 odbędzie się uroczysta gala odsłonięcia odcisków dłoni na Promenadzie Gwiazd.
» więcej
2015-07-02, godz. 19:43
Teatralna Elipsa Kreatywności po raz piąty w Policach [ZDJĘCIA]
Blisko sto osób przeszło w kolorowym korowodzie ulicami Polic. W ten sposób zainaugurowali piątą edycje festiwalu "Teatralna Elipsa Kreatywności".
» więcej
2015-07-02, godz. 10:40
Radio Szczecin na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach [DUŻO ZDJĘĆ]
Już w czwartek w Międzyzdrojach rozpoczyna się święto łowców autografów - Festiwal Gwiazd. Na miejscu są nasi reporterzy, którzy będą relacjonować festiwalowe wydarzenia.
» więcej
2015-07-02, godz. 09:02
Śpiewał o kulturze prześladowanego narodu
Kurdyjski bard Dengbesz Kazo wystąpił przed szczecińską publicznością. Przypominał też że Kurdystan istnieje, choć jest podzielony pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię.
» więcej
2015-07-01, godz. 10:25
Największe polskie gwiazdy pojawią się nad morzem
Rozpoczyna się Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Choć oficjalne otwarcie imprezy nastąpi w czwartek, to już teraz turyści mogą spotkać spacerujących na promenadzie aktorów i muzyków.
» więcej
2015-07-01, godz. 07:27
Ormiańskie pieśni liturgiczne na pierwszy dzień festiwalu
Koncert "Ormiańskich pieśni liturgicznych" zakończył pierwszy dzień festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie.
» więcej