"Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Modlitwa o wschodzie słońca" Przemysława Gintrowskiego czy "Sen o Victorii" z repertuaru Dżemu - m.in. takie utwory zabrzmiały na koncercie w studiu S-1 Radia Szczecin w nowych aranżacjach. To z okazji 35-lecia wydarzeń z sierpnia 1980 roku - strajku w stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie oraz narodzin NSZZ "Solidarność".
- To są te utwory, te melodie, te piosenki, które za mną chodziły podczas karnawału Solidarności. - To jest takie przypomnienie. - Uwielbiam takie utwory, trzeba je nagrać. - Szczególnie ostatnia aranżacja "Snu o Victorii" Riedela zwaliła mnie z nóg, bo on w życiu nie przypuszczał, że ze swoją melodią może stać się symbolem takiego okresu - komentowali słuchacze.
Pomiędzy utworami publiczność obejrzała fragmenty filmu Urszuli Dembińskiej o kobietach Solidarności z naszego regionu. Koncertu wysłuchał komplet publiczności.
Wcześniej w studiu S-1 odbyła się promocja książki pod tytułem "Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To zbiór relacji 35 osób, które opowiadają z własnego punktu widzenia jak rodziła się "Solidarność".
18 sierpnia 1980 roku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczął się strajk - cztery dni po tym, jak protestować zaczęli stoczniowcy w Gdańsku. Robotnicy domagali się m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, upamiętnienia ofiar grudnia 1970 roku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej.
Negocjacje z rządem trwały dwa tygodnie. Ostatecznie zakończyły się podpisaniem "Porozumień Sierpniowych". Ich rezultatem było utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Zobacz także
2015-04-10, godz. 13:58
Fani pomogli Chorym
Szczeciński zespół "Chorzy" uzbierał pieniądze na wydanie swojej drugiej płyty. To dzięki akcji na jednym z portali crowdfundingowych.
» więcej
2015-04-09, godz. 21:02
Zrabowany w czasie wojny, w końcu wraca do Polski
Po 75 latach do Polski wróci, zrabowany przez Niemców w czasie wojny, Pontyfikał Płocki.
» więcej
2015-04-08, godz. 13:19
Ministerstwo pomoże w rozbudowie Teatru Polskiego? [WIDEO]
Zarząd województwa rozmawia z ministerstwem kultury o finansowaniu przebudowy Teatru Polskiego w Szczecinie - poinformował w "Rozmowach pod krawatem" marszałek Olgierd Geblewicz.
» więcej
2015-04-07, godz. 14:44
Zabytkowe organy znów zabrzmią [ZDJĘCIA]
120-letnie organy Grüneberga znowu zagrają. Znajdujący się w kościele pod wezwaniem Św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach instrument z XIX wieku przeszedł gruntowną modernizację.
» więcej
2015-04-02, godz. 21:50
Siostry Kępisty kręcą w Starej Rzeźni [ZDJĘCIA, WIDEO]
Szczecińska grupa Kępisty Quartet nagrywa swój pierwszy teledysk. Klip będzie promował utwór "Nie tak bardzo nad morzem" z debiutanckiej płyty zespołu - "Marulia".
» więcej
2015-04-01, godz. 07:37
Przebudowa Teatru Polskiego zagrożona?
Jest pozwolenie na budowę nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie, ale pieniędzy na inwestycję nie ma. Urząd Marszałkowski chciał zrealizować inwestycje z unijnych pieniędzy, jednak przeliczył się.
» więcej
2015-03-30, godz. 20:16
Kobieca twarz "Solidarności"
Kobiety działające w Solidarności w czasach PRL-u stały się tematem filmu "Solidarność według kobiet". Pokaz dokumentu odbył się w poniedziałek w "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni.
» więcej
2015-03-29, godz. 20:26
Przyszli inżynierowie zaśpiewali najpiękniej
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. Zespół odebrał też statuetkę za najlepsze wykonanie utworu pasyjnego.
» więcej
2015-03-29, godz. 17:24
Szczecińscy chórzyści zaśpiewają dla chorego wykładowcy
Szczecińscy chórzyści wystąpią dla chorego wykładowcy. W niedzielę wieczorem Chór Akademicki im. prof Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykona m.in. Hymn Cherubiński Krzysztofa Pendereckiego oraz…
» więcej
2015-03-29, godz. 13:34
70 filmów dokumentalnych na 70-lecie polskiego Szczecina
W "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni rozpoczął się przegląd filmowy "70 na 70".
» więcej