Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie.
Tragarze zagrają wieczorem w nietypowym miejscu, bo w dolnej sali Kina Pionier w kiniarni - mówi Przemysław Kazaniecki, wokalista zespołu.
- Przepiękną kiniarnię przerobiliśmy na salę koncertową. Wnieśliśmy tam mnóstwo sprzętu, mimo tego, że jest tam mało miejsca. Nie będzie oczywiście publiczności, bo sytuacja sanitarna na to nie pozwala. Jest to jedno z piękniejszych miejsc, w jakich mieliśmy przyjemność grać - mówi Kazaniecki.
Skąd pomysł na koncert i jaka jest jego idea?
- Wiedzieliśmy o tym, że ma taką markę, pod którą się bardzo broni, że to jest coś wyjątkowego i unikatowego. Natomiast kiedy był zagrożony przez pandemię byt Pioniera, właśnie wtedy sobie uświadomiliśmy, jak duża jest to wartość. I że chcemy się tym pochwalić i bronić tej marki - mówi wokalista zespołu Tragarze.
- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina. - Udostępniamy im tylko salę. Cała organizacja jest w ramach reżimu sanitarnego. Tylko oni, żadnych widzów. Tylko po to, żeby przypomnieć, że takie kultowe kino istnieje od 1907 roku.
Oprócz tego, że to jest hołd dla najstarszego kina na świecie, to nasz zespół jest z kinem związany. Na każdym klipie jest dużo akcentów i nawiązań do kinematografii. - To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki. - Nasze numery są przearanżowane tak, aby każdy gość mógł wziąć udział. Niektóre numery w ogóle bardzo się zmieniły, dlatego to dla nas duże wyzwanie i przygoda.
Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Aby go obejrzeć, wystarczy wejść na facebookowy profil tragarzy.
Najstarsze kino świata - Pionier powstało w 1907 roku. W czasie pandemii przechodziło kryzys finansowy. Szefostwo obiektu rozważało zamknięcie kina na stałe. Dzięki internetowej zbiórce udało się zadbać o finanse na kilka miesięcy działalności. Potem również miasto zaproponowało pomoc, czyli - organizowanie wydarzeń w kinie.
- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina.
Zobacz także
2019-12-14, godz. 17:05
"Muzyka w dawnym Szczecinie" inspirowana tajemnicą Wcielenia Syna Bożego
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie".
» więcej
2019-12-14, godz. 11:15
Polsko-rosyjska premiera w Kanie
Polsko-rosyjska premiera w Teatrze Kana w Szczecinie. Najnowszy spektakl to "Sit down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci - spektakl obrotowy". W przedstawieniu występują aktorzy Kany i Teatru Akhe z Petersburga.
» więcej
2019-12-13, godz. 14:36
Świadectwo nawrócenia przemytnika z Dalekiego Wschodu
W piątek w szczecińskim klubie Elefunk odbędzie się promocja książki "Krzyż Ameryki".
» więcej
2019-12-13, godz. 09:19
Olek Różanek o nominacji: nawet nie biorę tego pod uwagę
To ogromna nobilitacja, ale trudno mówić o niespodziance. Tak Olek Różanek skomentował swoją nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia.
» więcej
2019-12-12, godz. 19:30
"Niezwykle intensywna dekada". "Pomerania Film" ma 10 lat
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych.
» więcej
2019-12-12, godz. 15:05
Miasto skontroluje dotacje dla Stowarzyszenia Brzeg Kultury
Będzie kontrola wszystkich dotacji przyznanych Stowarzyszeniu Brzeg Kultury - zapowiada Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu.
» więcej
2019-12-12, godz. 07:53
"Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4.
Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2019-12-11, godz. 15:34
W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła"
Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy.
» więcej
2019-12-11, godz. 08:27
IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO]
Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN.
» więcej
2019-12-11, godz. 07:02
W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego
W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami".
» więcej