Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Mateusz Papke, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Elżbieta Sikora – słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj.
Dzieło dedykuję ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – powiedziała Elżbieta Sikora.

- Jak zaczęłam komponować ten utwór, to nie zdawałam sobie sprawy, że stanie się on tak okrutnie aktualny. Zawsze te wojny gdzieś się toczyły, ale przez te siedemdziesiąt lat od czasów II wojny światowej, nie dotykała nas tak bezpośrednio – uzupełniła Sikora.

Moja muzyka obrazuje w swoisty sposób ból uciśnionych – dodała twórczyni.

- Utwór jest oparty na tekstach świadków obozu w Majdanku, dodałam również teksty poety Grzegorza Kwiatkowskiego, które są bardzo blisko cierpienia. Użyłam też tekstów poety ujgurskiego Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych. Nie wiedziałam, że do tej listy dołączą obywatele Ukrainy. Nie rozumiem, jak człowiek człowiekowi może wyrządzać aż taką krzywdę – podsumowała Elżbieta Sikora.

Szóste przykazanie „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory wykonał w Szczecinie francuski zespół wokalny Les Métaboles w składzie trzech sopranistek: Amandine Trenc, Anne-Claire Baconnais i Raphaële Kennedy oraz śpiewającej altem Laury Muller. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja), którymi zadyrygował Léo Warynski.

Zabrzmiała też kompozycja „Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2” napisana przez włoskiego twórcę Luigiego Nono pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Do wykonania utworu dołączyli eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga.

Rozmowa z Elżbietą Sikorą na temat kompozycji „Nie zabijaj” w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-07-30, godz. 08:46 Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA] W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej. » więcej 2023-07-29, godz. 10:10 Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec. » więcej 2023-07-28, godz. 16:01 "Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem". » więcej 2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej 2023-07-08, godz. 20:13 Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA] Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger. » więcej
60616263646566