W Konarzewie zainaugurowano wczoraj Międzynarodowy Festiwal "Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów". Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym organom znajdującym się w województwie zachodniopomorskim.
W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie mamy instrument zbudowany w 1889 roku przez Barnima Grüneberga – powiedział proboszcz świątyni, ksiądz Marcin Smoliga.
- Organy w ostatnich latach przeszły gruntowny remont. Wspomagają, czy podtrzymują śpiew w czasie liturgii. I mamy też zaszczyt gościć znanych organistów, bo jest to instrument dość dobrze zachowany i używany w czasie koncertów organizowanych w naszej świątyni – dodał ksiądz Smoliga.
Podczas inauguracji Festiwalu na organach zagrała Małgorzata Klorek. Wystąpiło też Trio Harmonijek Ustnych "Animato". Licznie zgromadzona publiczność usłyszała utwory Antonia Albinoniego, Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Giuseppe Gherardeschiego, Georga Friedricha Händla, Louisa Jamesa Alfreda Lefébure’a-Wély’ego, Carla Loewego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego.
Kolejny festiwalowy koncert odbędzie się 14 sierpnia 2022 roku w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach.
Koncerty Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Dworek Prawdzic w Niechorzu organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Rzymskokatolicka Parafia NMP w Konarzewie.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej