Przypomnienie dokonań jednego z najbardziej znanych europejskich rodów organmistrzów przełomu XIX i XX wieku z województwa zachodniopomorskiego. Dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach odbędzie się kolejny koncert Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym instrumentom. Jeden z większych w naszym regionie zbudowany w 1903 roku przez Barnima Grüneberga znajduje się w świątyni w Płotach. Ma 989 piszczałek, 17 głosów, w tym 3 w sekcji pedałowej, 8 w pierwszym i 6 w drugim manuale – powiedział Wojciech Borguński z Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.
- Zaśpiewamy koncert, podczas którego zagrają te organy, między innymi w pięknym, mało znanym utworze „Masse Breve” Charlesa Gounoda. Dzieło ma taki wręcz nieziemski wymiar – uzupełnił Borguński.
Nasz występ wypełnią także pieśni a'cappella – dodał śpiewak.
- Koncert rozpoczniemy „Bogurodzicą”. Wykonamy również szereg pięknych utworów muzyki dawnej oraz współczesnej Piotra Jańczaka. Te sprzed wieków, to między innymi „In nomine Jasu” Jacoba Handla-Gallusa, „Adoramus te Christe” Giovanniego Pierluigiego Palestriny, „Sepulto Domino” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, czy słynne dzieło „Ave Maria” Franza Xavera Biebla – podsumował Wojciech Borguński.
Będą również utwory organowe Johanna Sebastiana Bacha i Alexandra Guilmanta w wykonaniu Julity Nohanowicz. Początek koncertu o godzinie 19 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Wstęp wolny.
Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Zobacz także
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej
2023-02-05, godz. 09:55
Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami…
» więcej
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej