Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy, koncerty, sympozja naukowe i mistrzowskie warsztaty. Dziś, 7 września 2022 roku, rozpoczyna się we Lwowie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY.
Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989). W połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku uważano go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Po II Wojnie Światowej w obliczu nadciągającego socrealizmu, twórca wybrał emigrację. Konsekwencją tej decyzji były represje w kraju, m.in. skreślenie z listy członków Związku Kompozytorów Polskich i zakaz wykonania Jego utworów aż do lat siedemdziesiątych. Ówczesne władze polskie nie akceptowały też jego pracy w Radiu Wolna Europa i redakcji Kultura Paryska, trwającej około 20 lat.
Wprowadzeniem do Festiwalu w Ukrainie stało się dziś sympozjum pt. „Roman Palester. Życie i twórczość”, przeprowadzone dla uczniów słynnego Specjalistycznego Liceum Muzycznego oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w której pierwsze kompozytorskie szlify zdobywał bohater Festiwalu.
Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją szefa Instytucji Volodymyra Syvokhipa, przygotowuje się do jutrzejszej inauguracji wydarzenia.
- To jest dla nas nowa muzyka. Zarówno „Polonezy Ogińskiego”, jak i Suita baletowa „Tańce o ziemi” Romana Palestra – historyczne materiały – są bardzo ciekawie opracowane na orkiestrę symfoniczną. W Ukrainie zabrzmią pierwszy raz. To będzie dla nas wielkie wydarzenie – powiedział Volodymyr Syvokhip.
Solistami uroczystego wieczoru będą flecistka prof. Maria Peradzyńska, która wykona „Melodię” ukraińskiego twórcy Mirosława Skoryka i pianista Andrzej Wierciński, w interpretacji którego zabrzmi słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin SA i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę Kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2024-08-31, godz. 11:02
Spacer śladami bohaterów "Szóstki" Przemysława Kowalewskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Komenda Wojewódzka Policji, stary gmach Pleciugi czy kościół p.w. św. Piotra i Pawła - to tylko niektóre miejsca akcji powieści "Szóstka" szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego.
» więcej
2024-08-30, godz. 19:36
Muzyczny hołd w rocznicę Porozumień Sierpniowych
Muzyczny hołd dla uczestników Sierpnia'80 i Sierpnia'88 złoży w piątek Opera na Zamku. To w czasie koncertu "Sierpniowe Przełomy".
» więcej
2024-08-30, godz. 10:26
Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych
Jedno z najważniejszych spotkań muzyków ludowych, rekonstruktorów i współczesnych interpretatorów w Polsce. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych.
» więcej
2024-08-30, godz. 09:30
Wydarzenie "nie z tej ziemi" w Szczecinie
O godzinie 19 w dawnym kinie Kosmos rozpocznie się wyjątkowy seans. Zaprezentowany zostanie film Stevena Spielberga z 1982 roku o najsympatyczniejszym kosmicie na ziemi.
» więcej
2024-08-29, godz. 11:32
Spektakle uliczne i warsztaty, czyli "Inna bajka" w Szczecinie
Teatr Kana zaprasza na "Inną bajkę", czyli na międzynarodowe święto sztuki dla małych, młodych, bo to festiwal głównie adresowany do młodego widza.
» więcej
2024-08-28, godz. 11:58
Nowa szefowa Pioniera. "Znam je od podszewki"
W szczecińskim Pionierze od października zmieni się nie tylko repertuar.
» więcej
2024-08-28, godz. 10:52
Na grafiki Salvadora Dalego trafił porządkując szpargały w garażu
Dziesięć grafik Salvadora Dalego odnalazło się w garażu w prestiżowej dzielnicy Londynu. To ilustracje do "Sztuki kochania". Prace trafią na aukcję.
» więcej
2024-08-28, godz. 06:56
RSnW: "Bramat jest naturalnym elementem krajobrazu"
Trwa 25. edycja goleniowskiego festiwalu teatralnego Bramat. To dziewięć dni pełnych spektakli, koncertów, wystaw czy pokazów.
» więcej
2024-08-27, godz. 18:11
Zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego Współczesnego [ZDJĘCIA]
Michał Buszewicz dramaturg i reżyser teatralny będzie nowym dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. To już od stycznia przyszłego roku.
» więcej
2024-08-27, godz. 15:58
W Pionierze znowu włączą się projektory [ZDJĘCIA]
Szczecińskie kino Pionier ponownie otworzy swoje drzwi już w październiku. Tym razem kierownictwo obejmie Dom Kultury Krzemień.
» więcej