Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy, koncerty, sympozja naukowe i mistrzowskie warsztaty. Dziś, 7 września 2022 roku, rozpoczyna się we Lwowie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY.
Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989). W połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku uważano go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Po II Wojnie Światowej w obliczu nadciągającego socrealizmu, twórca wybrał emigrację. Konsekwencją tej decyzji były represje w kraju, m.in. skreślenie z listy członków Związku Kompozytorów Polskich i zakaz wykonania Jego utworów aż do lat siedemdziesiątych. Ówczesne władze polskie nie akceptowały też jego pracy w Radiu Wolna Europa i redakcji Kultura Paryska, trwającej około 20 lat.

Wprowadzeniem do Festiwalu w Ukrainie stało się dziś sympozjum pt. „Roman Palester. Życie i twórczość”, przeprowadzone dla uczniów słynnego Specjalistycznego Liceum Muzycznego oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w której pierwsze kompozytorskie szlify zdobywał bohater Festiwalu.

Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją szefa Instytucji Volodymyra Syvokhipa, przygotowuje się do jutrzejszej inauguracji wydarzenia.

- To jest dla nas nowa muzyka. Zarówno „Polonezy Ogińskiego”, jak i Suita baletowa „Tańce o ziemi” Romana Palestra – historyczne materiały – są bardzo ciekawie opracowane na orkiestrę symfoniczną. W Ukrainie zabrzmią pierwszy raz. To będzie dla nas wielkie wydarzenie – powiedział Volodymyr Syvokhip.

Solistami uroczystego wieczoru będą flecistka prof. Maria Peradzyńska, która wykona „Melodię” ukraińskiego twórcy Mirosława Skoryka i pianista Andrzej Wierciński, w interpretacji którego zabrzmi słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin SA i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę Kultury” Radia Szczecin.

Zobacz także

2024-11-26, godz. 17:17 Wega jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Lutni [ZDJĘCIA, WIDEO] Nasza Vega pochodzi z gwiazdozbioru Fortepianu. » więcej 2024-11-24, godz. 12:34 Tydzień Friedrichowski trwa [ZDJĘCIA] Wystawy, filmy i spotkania przygotowali organizatorzy Tygodnia Friedrichowskiego w Szczecinie. » więcej 2024-11-23, godz. 18:08 Święto dla tych, którzy kochają czytanie [WIDEO, ZDJĘCIA] Spotkania autorskie, wspólne czytanie poezji, a także wręczanie nagród literackich. To już dwunasta edycja Festiwalu Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka. » więcej 2024-11-23, godz. 12:00 Michał Balas i Kornilios Michailidis gorąco oklaskiwani w Filharmonii [ZDJĘCIA] Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego i słynna III Symfonia Johannesa Brahmsa zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2024-11-22, godz. 18:56 Festiwal w Książnicy. "Można przenieść się w inną rzeczywistość" [ZDJĘCIA] W Książnicy Pomorskiej rozpoczął się festiwal czytania. W programie między innymi spotkania z Anna Ołów-Wachowicz i Adamem Zadwornym. » więcej 2024-11-22, godz. 17:04 Michał Balas zagra w Filharmonii na wiolonczeli z 1718 roku Jego gra przyciąga tłumy melomanów. Koncertuje z ogromnym powodzeniem m.in. w słynnych: Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskiej Musikverein, Herkulessaal w Monachium, Stadtcasino w Bazylei oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wybitnie… » więcej 2024-11-22, godz. 16:34 Wystawa poświęcona Bogusławowi X w Zamku [WIDEO, ZDJĘCIA] Jak żył Gryfita uznany za najwybitniejszego władcę Pomorza? M.in. to można zobaczyć na wystawie poświęconej Bogusławowi X. » więcej 2024-11-22, godz. 13:12 W Książnicy Pomorskiej rusza wielkie święto czytania Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". » więcej 2024-11-22, godz. 11:07 Rekord frekwencyjny MCN Instytucja istnieje od 1,5 roku i może się już pochwalić także sukcesem frekwencyjnym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor centrum Witold Jabłoński. » więcej 2024-11-22, godz. 09:18 Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński. » więcej
45678910