Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy, koncerty, sympozja naukowe i mistrzowskie warsztaty. Dziś, 7 września 2022 roku, rozpoczyna się we Lwowie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY.
Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989). W połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku uważano go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Po II Wojnie Światowej w obliczu nadciągającego socrealizmu, twórca wybrał emigrację. Konsekwencją tej decyzji były represje w kraju, m.in. skreślenie z listy członków Związku Kompozytorów Polskich i zakaz wykonania Jego utworów aż do lat siedemdziesiątych. Ówczesne władze polskie nie akceptowały też jego pracy w Radiu Wolna Europa i redakcji Kultura Paryska, trwającej około 20 lat.
Wprowadzeniem do Festiwalu w Ukrainie stało się dziś sympozjum pt. „Roman Palester. Życie i twórczość”, przeprowadzone dla uczniów słynnego Specjalistycznego Liceum Muzycznego oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w której pierwsze kompozytorskie szlify zdobywał bohater Festiwalu.
Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją szefa Instytucji Volodymyra Syvokhipa, przygotowuje się do jutrzejszej inauguracji wydarzenia.
- To jest dla nas nowa muzyka. Zarówno „Polonezy Ogińskiego”, jak i Suita baletowa „Tańce o ziemi” Romana Palestra – historyczne materiały – są bardzo ciekawie opracowane na orkiestrę symfoniczną. W Ukrainie zabrzmią pierwszy raz. To będzie dla nas wielkie wydarzenie – powiedział Volodymyr Syvokhip.
Solistami uroczystego wieczoru będą flecistka prof. Maria Peradzyńska, która wykona „Melodię” ukraińskiego twórcy Mirosława Skoryka i pianista Andrzej Wierciński, w interpretacji którego zabrzmi słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin SA i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę Kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2023-01-15, godz. 11:07
Wirtuozi gitary Marek Napiórkowski i Artur Lesicki gorąco oklaskiwani w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
„Z narodzenia Pana”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „W żłobie leży” i „Mizerna cicha”. Polskie kolędy i pastorałki zainaugurowały wczoraj cykl koncertowy „Jazz w Willi”. W rezydencji Augusta Lentza własne ich opracowania…
» więcej
2023-01-15, godz. 09:26
Owacje na stojąco dla artystów Koncertu Prezydenckiego w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Burzą braw i dwoma bisami zakończył się w sobotę Koncert Prezydencki. Na scenie Złotej Sali Filharmonii wystąpiło około stu artystów. Szczecińskich symfoników z rozbudowaną sekcją rytmiczną i ośmioro wokalistami, brawurowo…
» więcej
2023-01-14, godz. 15:47
Wybitni gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zainaugurują „Jazz w Willi”
Występują z ogromnym powodzeniem na całym świecie. Uhonorowani zostali niepoliczalną liczbą nagród. W dorobku mają niemal 200 płyt. Dziś w Szczecinie wybitni gitarzyści - Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zainaugurują cykl koncertów…
» więcej
2023-01-14, godz. 11:44
30 lat od zatonięcia promu Heweliusz. Netflix stworzy serial o tragedii na Bałtyku
30 lat temu na Morzu Bałtyckim zatonął prom Jan Heweliusz. Była to jedna z największych katastrof w dziejach polskiej żeglugi handlowej. Teraz o tragedii powstaje serial Netflixa.
» więcej
2023-01-14, godz. 09:08
Adam Sztaba poprowadzi Koncert Prezydencki w Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Chcemy być sobą” zespołu Perfect, „Psalm stojących w kolejce” z repertuaru Krystyny Prońko i „Mury” Jacka Kaczmarskiego - to tylko część słynnych piosenek, które zabrzmią w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w…
» więcej
2023-01-13, godz. 09:17
"Szczecin ma jedną z lepszych infrastruktur kulturalnych". Ale brakuje pieniędzy
Wykładowca Akademii Sztuki o cięciu finansów na instytucje kultury w Szczecinie.
» więcej
2023-01-11, godz. 07:31
Złote Globy rozdane
Znamy zwycięzców tegorocznych Złotych Globów. Triumfował film Stevena Spielberga "Febelmanowie".
» więcej
2023-01-07, godz. 08:59
Owacyjne przyjęcie artystów Narodowego Forum Muzyki w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Burzą braw i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2023-01-06, godz. 11:22
Święto Trzech Króli w Filharmonii. Zabrzmi Oratorium Bacha [ZDJĘCIA]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uczci Święto Trzech Króli koncertem idealnie wpisującym się w ten dzień.
» więcej
2023-01-04, godz. 10:30
W Szczecinie powstało pierwsze w Polsce muzeum sztuki zduńskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dzięki pasji budowniczego pieców Macieja Burdzego oraz artystki i konserwatorki ceramiki Marii Grzybek, którzy przez lata zbierali różnego rodzaju przedmioty z tym związane, powstało w Szczecinie "Muzeum Zduńskie Opowieści".
» więcej