Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy, koncerty, sympozja naukowe i mistrzowskie warsztaty. Dziś, 7 września 2022 roku, rozpoczyna się we Lwowie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY.
Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989). W połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku uważano go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Po II Wojnie Światowej w obliczu nadciągającego socrealizmu, twórca wybrał emigrację. Konsekwencją tej decyzji były represje w kraju, m.in. skreślenie z listy członków Związku Kompozytorów Polskich i zakaz wykonania Jego utworów aż do lat siedemdziesiątych. Ówczesne władze polskie nie akceptowały też jego pracy w Radiu Wolna Europa i redakcji Kultura Paryska, trwającej około 20 lat.
Wprowadzeniem do Festiwalu w Ukrainie stało się dziś sympozjum pt. „Roman Palester. Życie i twórczość”, przeprowadzone dla uczniów słynnego Specjalistycznego Liceum Muzycznego oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w której pierwsze kompozytorskie szlify zdobywał bohater Festiwalu.
Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją szefa Instytucji Volodymyra Syvokhipa, przygotowuje się do jutrzejszej inauguracji wydarzenia.
- To jest dla nas nowa muzyka. Zarówno „Polonezy Ogińskiego”, jak i Suita baletowa „Tańce o ziemi” Romana Palestra – historyczne materiały – są bardzo ciekawie opracowane na orkiestrę symfoniczną. W Ukrainie zabrzmią pierwszy raz. To będzie dla nas wielkie wydarzenie – powiedział Volodymyr Syvokhip.
Solistami uroczystego wieczoru będą flecistka prof. Maria Peradzyńska, która wykona „Melodię” ukraińskiego twórcy Mirosława Skoryka i pianista Andrzej Wierciński, w interpretacji którego zabrzmi słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin SA i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę Kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2022-12-16, godz. 10:41
Prawykonanie kompozycji Stalmierskiego na Jubileuszu Bogusława Jakubowskiego
Jedno z największych arcydzieł muzyki - Symfonia nr 8 h-moll „Niedokończona” Franciszka Schuberta, poemat symfoniczny „Preludia” Ferenca Liszta oraz światowe prawykonanie nowego utworu szczecińskiego kompozytora - Janusza Stalmierskiego…
» więcej
2022-12-15, godz. 17:09
Nie żyje wokalistka zespołu Obrasqi.
To bardzo smutna informacja.
» więcej
2022-12-15, godz. 10:48
Akademia Sztuki „Gwiazdkuje”. Artyści z nową płytą na święta
Trzynaście kolęd, między innymi: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Bóg się rodzi”. Akademia Sztuki w Szczecinie wydała świąteczną płytę pod tytułem „Gwiazdkujemy…
» więcej
2022-12-14, godz. 15:28
Bela Komoszyńska z Sorry Boys w Radiu Szczecin
Piąty album zespołu Sorry Boys o tytule "Renesans" jest naszą aktualną "Płytą tygodnia", dlatego w "Radiu Szczecin w Pracy" połączyliśmy się z wokalistką i współautorką nowych kompozycji grupy.
» więcej
2022-12-13, godz. 21:35
Strajkujący musieli liczyć się z tym, że mogą dostać wyrok kary śmierci
Pokazy filmu Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazenek-Wilczyńskiej „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w 1981 r.” odbyły się we wtorek w Centrum Dialog Przełomy w Szczecinie i w Klubie Delta w Dąbiu.
» więcej
2022-12-13, godz. 20:04
Pieśni Gintrowskiego w Radiu Szczecin w 41. rocznicę stanu wojennego. Zaśpiewała Katarzyna Mielnik [ZDJĘCIA]
„Ornamentatorzy”, „Przesłuchanie Anioła”, „Wróżba” i „Kanapka z człowiekiem”. Pieśni Przemysława Gintrowskiego to tekstów m.in. Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego zabrzmiały w studiu koncertowym S-1 im. Jana…
» więcej
2022-12-12, godz. 12:39
Grand Prix SAWP dla Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022.
» więcej
2022-12-10, godz. 19:45
Finał Festiwalu „Koncerty Grünebergowskie” z GRAND PRIX SAWP [ZDJĘCIA]
Inauguracja obchodów dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i piętnastolecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Po koncercie publiczność pozna Laureata Nagrody GRAND PRIX SAWP przyznanej…
» więcej
2022-12-10, godz. 09:18
Łukasz Borowicz z muzyką XX wieku w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz - jeden…
» więcej
2022-12-09, godz. 10:25
Maestro Łukasz Borowicz w Złotej Sali Filharmonii
Regularnie koncertuje i nagrywa z najlepszymi orkiestrami i solistami na świecie. W swojej niezwykłej karierze poprowadził kilkaset przedstawień operowych i baletowych. Zarejestrował ponad sto albumów pokrytych złotem i platyną. Łukasz…
» więcej