Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki – pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu – Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław Moniuszko i Piotr Czajkowski oraz współcześni Roman Palester i Wojciech Kilar.
Najsłynniejszym twórcą polonezów jest bez wątpienia Fryderyk Chopin.

W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały Polonezy Marcina Maseckiego – wszechstronnego pianisty, doskonale czującego się zarówno w muzyce filmowej, jazzie, jak i klasyce, dla którego zacieranie granicy między sztuką a rozrywką stało się znakiem rozpoznawczym.

Narodowy Instytut Dziedzictwa czyni starania, by polonez – polski taniec narodowy wpisano na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO – powiedział Marcin Masecki.

- Z tym hasłem zwróciły się do mnie Filharmonia w Szczecinie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdyż z polonezem mam już pewną trajektorię. Wydałem płytę pod tytułem „Polonezy”. Te polonezy wkradają się do mojej twórczości w różnych momentach, czasami nawet podświadomie – zaznaczył.

- Tym razem zamówienie kompozytorskie zrealizowałem tworząc 30-minutowy utwór pt. „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy” na fortepian i orkiestrę, którą także zadyrygowałem – dodał Masecki.

- Był nie tylko temat poloneza, ale też temat Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha, w których odkryłem, że trzy spośród 30 wariacji są w rytmie poloneza, więc było oczywiście subiektywne przetwarzanie przez artystę sprawy, ale wszystko zostało oparte na wątkach tych trzech właśnie polonezów w Wariacjach Goldbergowskich. Cieszę się bardzo, że to się udało – podsumował Marcin Masecki.

Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-05-10, godz. 09:08 Jacewicz: tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pozwali wpływać na Kołobrzeg Mniejsze miasta mają większe szanse na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Dlatego nie jest wykluczone, że to właśnie Kołobrzeg nią zostanie w 2029 roku. Tak uważa Daniel Jacewicz, jeden z współtwórców programu ESK dla… » więcej 2024-05-09, godz. 23:23 Grupa Tangerine Dream ponownie w Szczecinie! Ta informacja ucieszy miłośników muzyki elektronicznej. » więcej 2024-05-09, godz. 16:20 Półfinały Eurowizji w szwedzkim Malmö Przedstawiciele 16 krajów będą rywalizować o miejsce w sobotnim finale Eurowizji. » więcej 2024-05-09, godz. 09:35 Kevin Kenner i Chopin w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Znakomity pianista Kevin Kenner wystąpił w Szczecinie, w ramach cyklu "Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie". » więcej 2024-05-07, godz. 14:00 Szczeciński autor nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru Marek Stelar w finale tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Szczeciński autor znalazł się w szczęśliwej siódemce wybranych przez kapitułę konkursu. » więcej 2024-05-06, godz. 08:27 Ryszard Horowitz obchodzi 85. urodziny w Szczecinie [ZDJĘCIA] Należy do grona najwybitniejszych artystów fotografików na świecie. Prekursor komputerowego przetwarzania zdjęć. Ryszard Horowitz otworzył wczoraj - w dniu swoich 85. urodzin w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie wystawę pt… » więcej 2024-05-04, godz. 12:01 Fani Gwiezdnych Wojen świętują Fani kultowej serii filmowej Gwiezdne Wojny mają powód do świętowania. Czwarty maja jest uznawany za nieoficjalne święto kosmicznej sagi, która obecnie składa się z kilkunastu części. » więcej 2024-05-04, godz. 10:19 Wirtuozowski koncert na finał 6. Festiwalu Szczecin Classic [ZDJĘCIA] Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się… » więcej 2024-04-29, godz. 06:50 Kontrapunkt. Grand Prix i Nagroda Publiczności Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade i Ivora MacAskill'a otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-28, godz. 08:46 "Przejmująca historia na zakończenie konkursu" Na szczecińskim Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt w niedzielę ostatnie przedstawienie Międzynarodowego Konkursu Formy. » więcej
25262728293031