Nieskończenie długie owacje na stojąco – w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrał w piątek, 17 listopada 2023 roku, należący do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w historii – Piotr Paleczny.
Artysta przejmująco wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. - To był mój Chopin – mówił po koncercie.
- Pozwalam sobie na bardzo wiele rzeczy, które oczywiście nie są przeciwko Chopinowi, ale jakby płyną prosto z mojej duszy. A im jestem starszy, bardziej doświadczony, tym wiem na co można sobie pozwolić, żeby nie zaszkodzić Chopinowi i co mogę zrobić, aby ta muzyka pozostała tak głęboka – skomponowana przez prawdziwego geniusza.
Solistę i szczecińskich symfoników prowadził gruziński dyrygent George Tchitchinadze.
- Chciałbym serdecznie podziękować dyrygentowi, z którym miałem już dwa miesiące temu możliwość współpracować w Gdańsku, gdzie jest szefem tamtejszej Filharmonii. Pan Tchitchinadze jest na prawdę niezwykle wrażliwym człowiekiem. Jestem pod dużym wrażeniem współpracy z nim, ponieważ właściwie na wszystko mogę sobie pozwolić. Zawsze jest z orkiestrą tam, gdzie powinien być. Tak, że mam pełną swobodę demonstrowania swoich emocji, swojej narracji. Nie jest to niczyja kopia, jest to moje i bardzo się cieszę, że ktoś podąża moimi frazami – podsumował pianista.
Artysta zagrał na bis Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth. Fryderyka Chopina.
Spotkanie z Piotrem Palecznym nagrane po koncercie 17 listopada 2023 roku TUTAJ
Zobacz także
2023-07-20, godz. 14:30
Muzyka z Antypodów w Szczecinie!
» więcej
2023-07-15, godz. 13:32
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA]
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt.
» więcej
2023-07-14, godz. 09:14
"Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce…
» więcej
2023-07-08, godz. 20:13
Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA]
Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger.
» więcej
2023-07-08, godz. 08:11
W Sorrento przedsmak 5. edycji Alei Gwiazd
Piosenki ery big beatu w nowej odsłonie zabrzmiały w piątek w szczecińskiej Willi Sorrento. Na scenie stanęły razem - znana z interpretacji przebojów sprzed lat Barbara Włodarczyk i śpiewaczka operowa Zuzanna Ciszewska.
» więcej
2023-07-06, godz. 20:35
Festiwal gwiazd ruszył w Międzyzdrojach
W czwartek w Międzyzdrojach ruszył 26. Festiwal Gwiazd.
» więcej
2023-07-04, godz. 07:12
Grand Prix dla Don Diri Don
Wielki sukces szczecińskiego chóru dziecięcego w Hiszpanii. Chór Don Diri Don zdobył Grand Prix konkursu Chorus Inside Spain - Loret de Mar.
» więcej
2023-07-04, godz. 06:44
Morza szum... Wystawa "Pod masztami" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Marynistyczny Szczecin na obrazach, czyli szczecińskie Stowarzyszenie Marynistów Morskich zaprasza na wystawę "Pod Masztami" w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza Polskiego.
» więcej
2023-07-03, godz. 16:37
"Magia obłoków" na otwarcie Teatru Polskiego już za miesiąc [ZDJĘCIA]
Premierą "Magii obłoków" z piosenkami Marka Grechuty i Jana Kanty Pawluśkiewicza za miesiąc rozpocznie się nowa karta historii Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2023-07-02, godz. 14:12
100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej na II Fikuśnym Festiwalu Literatury [ZDJĘCIA]
Cały dzień II Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie poświęcony jest Wisławie Szymborskiej. Polska laureatka Nagrody Nobla urodziła się dokładnie 100 lat temu, 2 lipca.
» więcej