Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych na świecie amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Doskonały wieczór pt. „American jazz hits from the movies” otworzyła kompozycja Quincy Jonesa napisana w 2018 roku specjalnie na 70-lecie Orkiestry Symfonicznej w Szczecinie.
Artystów prowadził Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek, założyciel AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.
- Wszytko się udało, co sobie zamierzaliśmy, tzn. scalić tak duży zespół symfoniczny z zespołem jazzowym. Muzycy Filharmonii są wspaniałymi muzykami. Dali z siebie wszystko na koncercie i czuło się nastawienie publiczności, takie niezwykle otwarte. Ta sala ma szczęście i do tych, którzy tu pracują i do tych, którzy ją odwiedzają. Było mi tutaj niezwykle miło, za co serdecznie dziękuję – powiedział Marek Moś.
Bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem, co przyniosło oczekiwane rezultaty – dodał pianista Paweł Tomaszewski, jeden z dwóch, obok saksofonisty Marka Podkowy, autorów aranżacji.
- Publiczność zachwycona, bardzo to się udzieliło nam – artystom. Wokalistka świetna i orkiestra świetna. Z tą orkiestrą na prawdę można konie kraść, każde pole przemierzać i odkrywać. Także jestem bardzo zadowolony – podsumował Paweł Tomaszewski.
Ostatni w tym sezonie Filharmonii koncert zorganizowany w ramach cyklu „Brillante”, prowadziła Magdalena Wilento – pomysłodawczyni wieczoru, p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie.
Wykonawcy wydarzenia
Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Zobacz także
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej
2023-04-03, godz. 19:00
Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta...
W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
» więcej