Ponad stu śpiewaków na dwóch scenach – w Międzyzdrojach rozpoczęły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego.
Owacjami na stojąco i bisami zakończył się koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Zespół przedstawił różnorodny repertuar zarówno polski, jak i zagraniczny – powiedziała prof. dr hab. Anna Domańska, dyrygentka chóru.
- Uniwersytet potrzebuje chóru, który potrafi "oprawić" uroczystości, więc skupiamy się bardziej na rozrywce, jak to miało miejsce dzisiaj. Ale wykonane utwory a cappella, były po to, żebyśmy mogli zaistnieć też we wspaniałym konkursie Festiwalu w Międzyzdrojach – uzupełniła profesor.
Od blisko 20-lat w chórze śpiewają studenci, absolwenci i pedagodzy uczelni – dodała Katarzyna Starosta, sopranistka i prezes zespołu.
- Wykładam medycynę ratunkową na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i pracuję w pogotowiu ratunkowym, więc ta pasja do muzyki daje mi niebywałą wolność i to, że mogę odprężyć się – czy po dyżurze, czy po zajęciach ze studentami. To jest mój drugi dom – podsumowała sopranistka.
W chórze kluczową rolę odgrywają: asystenka prof. Anny Domańskiej, dyrygentka Justyna Przytulska i pianista Jakub Czech.
Dziś kolejne przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Zobacz także
2024-09-27, godz. 13:40
Repertuar Pioniera na nowe otwarcie
"Simona Kossak", "Minghun" i "Dziewczyna z igłą" - to jedne z pierwszych filmów, jakie będzie można zobaczyć podczas nowego otwarcia szczecińskiego kina Pionier.
» więcej
2024-09-27, godz. 11:55
"Stańczyk" Jana Matejki na okładce płyty Lady Gagi
Słynny obraz "Stańczyk" Jana Matejki znalazł się na okładce najnowszej płyty Lady Gagi.
» więcej
2024-09-26, godz. 15:12
Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała dra hab. Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie.
» więcej
2024-09-25, godz. 22:50
Cloudy otworzyła kolejny sezon cyklu [3x1]. [ZDJĘCIA, WIDEO]
Minikoncert odbył się w studiu Radia Szczecin.
» więcej
2024-09-25, godz. 11:09
Jedyny w swoim rodzaju "podglądany" koncert Baltic Neopolis Orchestra
Takiego koncertu w Szczecinie jeszcze nie było. Nie dość, że można zadecydować o repertuarze, to jeszcze będzie można zasiąść razem z orkiestrą przy pulpitach. Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w szczecińskim technoparku.
» więcej
2024-09-24, godz. 19:19
Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk.
» więcej
2024-09-22, godz. 08:19
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas.
» więcej
2024-09-21, godz. 14:34
Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie
Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci…
» więcej
2024-09-20, godz. 11:13
Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem
Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek…
» więcej
2024-09-20, godz. 09:28
"To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną"
„Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej