Ponad stu śpiewaków na dwóch scenach – w Międzyzdrojach rozpoczęły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego.
Owacjami na stojąco i bisami zakończył się koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Zespół przedstawił różnorodny repertuar zarówno polski, jak i zagraniczny – powiedziała prof. dr hab. Anna Domańska, dyrygentka chóru.
- Uniwersytet potrzebuje chóru, który potrafi "oprawić" uroczystości, więc skupiamy się bardziej na rozrywce, jak to miało miejsce dzisiaj. Ale wykonane utwory a cappella, były po to, żebyśmy mogli zaistnieć też we wspaniałym konkursie Festiwalu w Międzyzdrojach – uzupełniła profesor.
Od blisko 20-lat w chórze śpiewają studenci, absolwenci i pedagodzy uczelni – dodała Katarzyna Starosta, sopranistka i prezes zespołu.
- Wykładam medycynę ratunkową na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i pracuję w pogotowiu ratunkowym, więc ta pasja do muzyki daje mi niebywałą wolność i to, że mogę odprężyć się – czy po dyżurze, czy po zajęciach ze studentami. To jest mój drugi dom – podsumowała sopranistka.
W chórze kluczową rolę odgrywają: asystenka prof. Anny Domańskiej, dyrygentka Justyna Przytulska i pianista Jakub Czech.
Dziś kolejne przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Zobacz także
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej