Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores Graudentes z Grudziądza.
To ogromny zaszczyt brać udział w jednym z najlepszych i najstarszych festiwali chóralnych Polsce – powiedział Michał Rajewski, dyrygent zespołu.
- Jestem po raz drugi na tym Festiwalu. Po raz pierwszy byłem jako słuchacz podyplomowych studiów chórmistrzostwa i emisji głosu, i nigdy nie myślałem, że przyjadę ze swoim chórem, i stanę na tej scenie. Czuję się bardzo szczęśliwy i spełniony. Daliśmy to słuchaczom, co mamy najpiękniejsze – swój głos. Jest to pokazywanie emocji i to myślę, że się dzisiaj nam udało – uzupełnił dyrygent.
Zespoły ubiegające się o nagrodę w konkursie „Musica Sacra” ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Prezentacji Festiwalowej” pod przewodnictwem prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
- Zwracamy uwagę na jakość brzmienia, emisję, intonację, różnorodność artykulacyjną, dynamiczną, dobór repertuaru i w jaki sposób dyrygent tworzy koncepcję wykonania, jaka relacja jest pomiędzy dyrygentem a zespołem na estradzie itd. I ogłaszamy wyniki w piątek wieczorem – podsumował prof. Krawczyński.
Dziś ostatnie przesłuchania konkursowe. O godzinie 16:00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8 i o godzinie 19:30 w Międzynarodowym Domu Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 20.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej