Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Konrad Szymański - wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Konrad Szymański - wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Komisja Europejska angażuje się w polityczny spór w Polsce - ocenił po środowych obradach w Brukseli Konrad Szymański, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że komisarze podjęli decyzję o uruchomieniu procedury państwa prawa. "Są obawy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce" - zaznaczył Timmermans i dodał, że chodzi o wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister polskiego MSZ Konrad Szymański, obecny w Brukseli, zadeklarował gotowość do dialogu z Komisją.

- Odnoszę wrażenie, że Komisja ryzykuje rolę strony w politycznym sporze w Polsce. Przewodniczący bardzo często odżegnywał się od politycznego charakteru tej procedury. Zwracał uwagę, że chodzi tylko o dialog. My też byśmy chcieli, żeby chodziło tylko o dialog - mówił Szymański.

Kontrola praworządności zakłada m.in. ocenę czy prawo w kraju członkowskim jest przestrzegane. Jeśli KE uzna że nie, wyda zalecenia dla rządu.

Powodem takiej decyzji jest m.in. spór o Trybunał Konstytucyjny. Rządzące Prawo i Sprawiedliwość uznało, że w poprzedniej kadencji PO mianowała sędziów według politycznego klucza. Dlatego PiS na nowo wskazało pięcioro członków tej izby.
Mówi Konrad Szymański z Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty