Komisja Europejska potwierdziła w środę utworzenie Funduszu Obrony, który ma wspierać innowacyjne projekty. Zachęciła też kraje członkowskie do ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności.
Unijne kraje mogą na przykład wspólnie inwestować w rozwój technologii dronów, łączności satelitarnej, lub zakupić większą liczbę helikopterów, by obniżyć koszty.
Komisja chce przeznaczyć 500 milionów euro w latach 2019 i 2020 na specjalny program dotyczący obrony i rozwoju przemysłowego. W nowej perspektywie finansowej roczny budżet na innowacyjne projekty ma wynosić miliard euro.
Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję ściślejszej współpracy krajów członkowskich w dziedzinie obronności do przedyskutowania przez unijne rządy. Bruksela rozpisała je w zależności od poziomu zaangażowania, ale każdy zakładający współpracę z NATO.
Scenariusz najmniej ambitny przewiduje lepszą koordynację unijnych misji wojskowych. W drugim wariancie, kraje członkowskie mają ściślej współpracować, łączyć zasoby finansowe i operacyjne możliwości w walce z terroryzmem, ochroną granic, czy atakami cybernetycznymi. Najbardziej ambitny scenariusz przewiduje nawet przygotowanie do zaangażowania bojowego Unii w walce z terroryzmem z wykorzystaniem grup bojowych, które jeszcze ani razu nie zostały użyte.
Propozycje Komisji mają być omówione na unijnym szczycie za trzy tygodnie.