Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Na zdjęciu: wizyta prezydenta Dudy w Szwajcarii w 2016 r. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl/
Na zdjęciu: wizyta prezydenta Dudy w Szwajcarii w 2016 r. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl/
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczynają w poniedziałek wizytę w Szwajcarii. Wieczorem odwiedzą siedzibę ONZ w Genewie, gdzie odbędzie się koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wizyta w Pałacu Narodów - genewskiej siedzibie ONZ - ma podwójny charakter; to nie tylko koncert, jako element 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też okazja do rozmowy o polskich priorytetach w ramach prac Rady Bezpieczeństwa i innych agend ONZ.

Para prezydencka spotka się z Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie Michaelem Mollerem. Podczas uroczystego koncertu zaplanowano wystąpienie prezydenta, a dyplomaci i przedstawiciele opiniotwórczych środowisk wysłuchają m.in. utworów Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski przekonuje, że tego typu wydarzenia to ważny element budowy międzynarodowego wizerunku Polski, a to - jego zdaniem - jest szczególnie istotne w instytucjach takich jak ONZ. Kancelaria Prezydenta dodaje, że koncert w Genewie to jedno z cyklu wydarzeń artystycznych z udziałem prezydenta Dudy i przywódców innych państw lub organizacji międzynarodowych.

W czerwcu w Łazienkach Królewskich Andrzej Duda gościł na koncercie przywódców krajów tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. Pod koniec października w Berlinie gośćmi na jubileuszowym koncercie organizowanym przez Ambasadę RP będą prezydenci Polski i Niemiec - Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier.

Natomiast we wtorek w Lucernie para prezydencka weźmie udział w uroczystości upamiętniającej konsula Konstantego Rokickiego ratującego przed Zagładą setki Żydów. Polski konsul z czasów II wojny światowej sfałszował w tym celu ponad 1000 paszportów Paragwaju, które znacząco poprawiały sytuację, a często po prostu ratowały zagrożonych Żydów.

- Udział w ceremonii ponownego wzniesienia nagrobka konsula Rokickiego, człowieka, który uratował co najmniej 800 ludzi z Zagłady i który umarł przed 60 laty w zapomnieniu i ubóstwie to hołd dla tego bohatera i apel o przywrócenie jego działalności do powszechnej pamięci i wiedzy. Przez lata zapomniany, dopiero dziś otrzymuje on należne honory od polskiego państwa - mówił Krzysztof Szczerski.

Konsul Konstanty Rokicki był jednym z kilku polskich dyplomatów, którzy wraz z żydowskimi działaczami Chaimem Eissem i Abrahamem Silberscheinem tworzyli Grupę Berneńską. Tajny proceder pozyskiwania, fałszowania i przekazywania paszportów do zagrożonych Żydów miał pełną akceptację i wsparcie polskiego rządu emigracyjnego.

Ponadto we wtorkowy wieczór na Uniwersytecie w Zurychu prezydent Andrzej Duda wygłosi wykład dotyczący przyszłości integracji europejskiej. Prestiżowy cykl tzw. wykładów churchillowskich organizuje Europa Institut. W przeszłości przemawiali tam m.in. Helmuth Kohl, Tony Blair czy Henry Kissinger.

Temat wykładu polskiego prezydenta to "Przyszłość Europy - fundamenty jedności państw Europy".

- W swoim wystąpieniu prezydent podkreśli, że sukces dalszej integracji europejskiej musi zakładać powrót do takich pojęć jak równość, wartości etyczne oraz wolność. One dają gwarancję, że Unia nie stanie się wyłącznie konstrukcją instytucjonalno-biurokratyczną tracącą społeczne zaufanie - zapowiada minister Szczerski.

Jak dodaje, prezydent zaapeluje też o budowanie Europy jako "prawdziwej wspólnoty równych państw i wolnych narodów".
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty