Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paweł Kowal. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Paweł Kowal. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal uważa, że Rosja będzie kontynuować politykę ataków na Zachód i Polskę. W ten sposób polityk odniósł się do wypowiedzi prezydenta Rosji z grudnia ubiegłego roku, w których oskarżył nasz kraj o współpracę z hitlerowskimi Niemcami i przyczynienie się do wybuchu drugiej wojny światowej.
Paweł Kowal zwrócił też uwagę na negatywną reakcję krajów zachodnich na wypowiedzi Władimira Putina.

- Początkowo była bardziej negatywna, niż się spodziewano, reakcja Zachodu. To się chyba trochę wymknęło spod kontroli, ale w rzeczywistości główna linia pozostaje ta sama. Jeżeli reakcja była na tyle negatywna to nie znaczy, że Rosja wyciszy tę linię polityczną, ale przeciwnie: ze ją wzmocni, że będzie wracała. Mam wrażenie, że my trochę usypiamy i traktujemy nadmiernie jako sukces te pierwsze reakcje Zachodu. Tak nie będzie, będzie wzmocnienie tej linii - prognozował poseł Kowal.

Zdaniem Pawła Kowala, reakcja polskich władz na słowa prezydenta Rosji była spóźniona.

W odpowiedzi na słowa prezydenta Rosji premier Mateusz Morawiecki napisał w oświadczeniu m.in., że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie".

Podkreślił, że Polska była pierwszą ofiarą wojny. Przypomniał fakty historyczne dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow i sprawę współpracy hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego.

Depesze cytujące oświadczenie polskiego premiera zamieściły w swoich serwisach największe światowe agencje, w tym Associated Press, AFP oraz Reuter. Informację tę cytowały za agencjami największe media w USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Czechach, Holandii i Szwecji.
Mam wrażenie, że my trochę usypiamy i traktujemy nadmiernie jako sukces te pierwsze reakcje Zachodu. Tak nie będzie, będzie wzmocnienie tej linii - prognozował poseł Kowal.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty