Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Danii trwają pracę przygotowawcze do budowy gazociągu Baltic Pipe. Inwestycję próbują zakłócać aktywiści działający na rzecz wolnej od paliw kopalnych Danii.
Na wyspie Fionia rozpoczęto rozpoznanie archeologiczne pasa budowy gazociągu, a w miejscowości Everdrup ruszyła budowa tłoczni gazu, która będzie elementem lądowej, duńskiej infrastruktury Baltic Pipe, która łącznie będzie liczyła 210 kilometrów. Część przebiegać będzie przez tereny należące do rolników i hodowców owiec. Ponad 500 z nich otrzyma od duńskiego operatora sieci gazowej, odszkodowanie.

- Oczywiście prowadzimy dialog z rolnikami i przedstawicielami różnych organizacji. Robimy wszystko, aby budowa przebiegała bez zakłóceń. Kwestie związane z wypłatami rolnikom odszkodowań nie powinny wpłynąć na realizację inwestycji - powiedział Radiu Szczecin, Søren Juul Larsen, kierownik projektu Baltic Pipe w Energinet.

Niezadowolenie niektórych rolników próbują wykorzystywać samozwańczy aktywiści związani z autonomiczną duńską lewicą, którzy twierdzą, że norwesko-duńsko-polski projekt jest zagrożeniem dla zakładanych celów klimatycznych Unii Europejskiej. Jak na razie akcje inicjatywy „Baltic Pipe - nie dziękuję" nie budzą wśród Duńczyków większego zainteresowania.

Budowa gazociągu Baltic Pipe ma zakończyć się w październiku 2022 roku. Rocznie będzie mógł z norweskich złóż na Morzu Północnym przesyłać do Polski do 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty